Ο Πρίγιοβιτς δεν ήταν… φιλικός!

Με γκολ του 26χρονου φορ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Φένλο με 1-0 στην Ολλανδία

Με ένα γκολ του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς στο 70′, ο ΠΑΟΚ επικράτησε πριν από λίγο της Φένλο με 1-0, σε ένα ακόμα φιλικό προετοιμασίας που έγινε στην Ολλανδία.

Ο Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς επανέφερε το 4-4-2 στο βασικό του σχήμα έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Σιαμπάνη και τετράδα στην άμυνα τους Λέοβατς, Μαλεζά, Βαρέλα και Δεληγιαννίδη. Κεντρικά χαφ ήταν οι Σάχοφ και Κάτσε, στις πλευρές οι Μπίσεσβαρ και Ενρίκε, ενώ επιθετικό δίδυμο τοπθετήθηκαν οι Κουλουρης και Αθανασιάδης. Από την πλευρά τους, οι Ολλανδοί παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας τον Μπεζάτ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλυτερα το παιχνίδι προσπαθώντας να πιέσει ψηλά και έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού. Με άξονα τον Μπίσεσβαρ μάλιστα κατάφερε να δημιουργήσει 2-3 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η πιο σημαντική όλων έγινε στο 8ο λεπτό όταν ο Ολλανδός βρήκε τον Ενρίκε, αλλά το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας της Φένλο. Ο Δικέφαλος, εκτός των άλλων, είχε να αντιμετωπίσει και το σκληρό παιχνίδι των Ολλανδών, παρόλα αυτά είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκηνικό άλλαξε από το 30′ και μετά, όταν η Φένλο πήρε μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησε αρκετές φορές ρήγματα στην άμυνα του Δικεφάλου. Δημιόυργησε μάλιστα φάσεις που θα μπορούσαν να τη φέρουν μπορστά στο σκορ, αλλά ήταν κυρίως ο Μάριος Σιαμπάνης αυτός που με τις επεμβάσεις του,, σταμάτησε κάθε καλή ενέργειά τους. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη, ο Στανόγεβιτς άλλαξε τη… μισή του ενδεκάδα, χωρίς όμως να αλλάξει και το σύστημα. Λεβέκ, Πέλκας, Κάμπος, Μακ και Πρίγιοβιτς πήραν τις θέσεις των Λέοβατς, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ, Κουλούρης και Αθανασιάδη. Ουσιαστικά, ο ΠΑΟΚ άλλαξε πρόσωπα στην επίθεση και τα άκρα του, με τον Πέλκα να παίρνει το ρόλο που είχε ο Μπίσεσβαρ. Ο Μακ μπήκε ορεξάτος στο ματς και στο 50′, βρέθηκε στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο δεξί του πόδι, αλλά η μπάλα δίπλα από την εστία της Φένλο.

Στο 61′, ο τεχνικός του ΠΑΟΚ άλλαξε και την υπόλοιπη βασική του ενδεκάδα, με τους Μελίσσα, Κρέσπο, Πούγγουρα, Μάτος και Κάνιας να περνούν στο ματς, και μόνο τον Κάτσε να μένει στο γήπεδο.

Ο Δικέφαλος έχασε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Πέλκα στο 69′, αλλά στο 70′ ήρθε το γκολ. Μετά από προώθηση του παιχνιδιού από τον Πούγγουρα, αυτός βρήκε τον Κάμπος, το σουτ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας, αλλά στην επαναφορά ο Πρίγιοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Ο Πέλκας έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 90′, έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους…

Γκολ: Πρίγιοβιτς 70′ (σουτ)

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης (Μελίσσας 61′), Λέοβατς (Λεβέκ 46′), Μαλεζάς (Κρέσπο 61′) Βαρέλα (Πούγγουρας 61′), Δεληγιαννίδης (Μάτος 61′), Σάκχοφ (Κάνιας 61′), Κάτσε, Ενρίκε (Πέλκας 46′), Μπίσεσβαρ (Κάμπος 46′), Κουλούρης (Μακ 46′), Αθανασιάδης (Πρίγιοβιτς 46′).
Φένλο: Ούνερστολ, Ρούτεν, Πρόμες, Γιάνσεν, Σαρπέι, Ποστ, Φαν Κρούι, Σέουντγιενς, Ρόζελερ, Τισουντάλι, Μπεζάτ.