Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ!

Η ομάδα μπάσκετ του Δικεφάλου επικράτησε με 94-83 επί της Κύμης στο Παλατάκι

Την πρώτη του νίκη για φέτος σημείωσε ο ΠΑΟΚ, αφού κέρδισε με 94-83 την Κύμη, στο PAOK Sports Arena. για την 3η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basker League. Ο Δικέφαλος, έπαιξε ανά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ, βγάζοντας όμορφες συνεργασίες, ωστόσο υπήρχαν πάλι κάποια “νεκρά” σημεία.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε, χωρίς τους Χαραλαμπόπουλο και Ζάρα στο παιχνίδι. Aπό του “ασπρόμαυρους” ξεχώρισε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης. Ο αρχηγός του Δικεφάλου είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι

Ο αγώνας  ξεκίνησε πολύ δυναμικά. Με τρία τρίποντα στην σειρά, δύο για τον ΠΑΟΚ (Κατσίβελης, Μαργαρίτης) και ένα για την Κύμη (Τσαγκαράκης), το σκορ έγινε 6-3. Ο Δικέφαλος στο 5’ με τον Ντίλαρντ, ξέφυγε από απόσταση καλαθιού (10-6), ενώ χάρη σε 4 πόντους του Μαργαρίτη έφτασε ακόμα και το +10 (22-12) στο 9’. Η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 24-15.

Ο ΠΑΟΚ αν και έφτασε το +11 (26-15) με τον Χρυσικόπουλο, είδε την Κύμη να μειώνει επικίνδυνα σε 26-22 με 5/5 συνεχόμενες βολές του Τσαγκαράκη. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα με τον Οκέραφορ (γκολ-φάουλ), ισοφάρισε, μετά από πολύ ώρα σε 38-38. Οι ασπρόμαυροι όμως, πάτησαν γκάζι και 5 πόντους του Τζόουνς, έχτισαν ένα σερί 7-0 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 45-39.

Με την είσοδο των ομάδων από τα αποδυτήρια, 4 γρήγοροι πόντοι του Κλάσεν και 5 του Τρις, έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 54-43 στο 23’. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε έτσι και στα μέσα της περιόδου έφτασε ακόμα και στο +13 (59-46) μετά από κάρφωμα του Κατσίβελη. Εν τέλει, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 70-59, έπειτα από buzzer beater του Έντουαρντς.

Το διαιτητικό τρίο με ορισμένες εκνευριστικές αποφάσεις, προσπάθησε να βάλει την Κύμη, ξανά στο αγώνα και αυτή μείωσε σε 72-65 στο 33′. Το τρίποντο του Ντίλαρντ όμως, έβαλε ξανά στο +10 τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να μειώνουν και χάρη σε τέσσερις αναπάντητους πόντους του Σμιθ, έκαναν το 81-75 στο 37′. Ο Τζόουνς ήταν εκεί όμως και έδωσε ώθηση στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 86-78 στο 39′ και εν τέλει να πανηγυρίσει την νίκη με 94-83.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 45-39, 70-59, 94-83

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 14, Κλάσεν 6 , Χρυσικόπουλος 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 15, Κρουμπάλι 9, Κόνιαρης 5, Καρράς 1, Καραμανώλης, Κατσίβελης 11, Τζόουνς 17, Τρις 12

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 20, Έντουαρντς 6, Οκεράφορ 5, Γερομίχαλος, Τσαγγαράκης 19, Τζόουνς 20, Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίουν, Μιτσιμπόνας, Σμιθ 13, Εζόμο