«Πάτησε» τον πελάτη!

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα, αφού κέρδισε στον ντέρμπι της πόλης τον Άρη με 63-57.

Ο Δικέφαλος ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου έδειξε την ανωτερότητα του και πήρε την μεγάλη νίκη.

Στην τρίτη περίοδο κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι, όπου ο Δικέφαλος έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 24-8 και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Λίγο έλειψε όμως ότι έχτισε εκεί να το γκρεμίσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ευτυχώς ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι «ασπρόμαυροι» ουσιαστικά αγωνίστηκαν πρώτη φορά χωρίς καμία απουσία, αφού στην 12άδα ήταν και ο Χαραλαμπόπουλος και ο Κρουμπάλι. Ωστόσο, ήταν και οι δύο ανέτοιμοι.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με Κόνιαρη, Κατσίβελη, Τζόουνς, Μαργαρίτη και Κλάσεν. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ με 2/2 βολές άνοιξε το σκορ, ενώ οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με 7-2 στο 3΄. Ο Άρης όμως με σερί 0-7 πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι με 7-9 στα μέσα της περιόδου. Οι γηπεδούχοι, με τον Λάκι Τζόουνς σε πολύ καλή μέρα, πήρε ξανά τα ηνία με 16-12, αλλά οι κίτρινοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 18-18 με το τέλος της περιόδου.

Με την εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου, οι «κιτρινόμαυροι» με τρίποντο του Φλίωνη άγγιξαν το +5 (18-23), αλλά και το +6 (23-29) με τρίποντο του Αθηναίου στο 17΄.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σχήμα με τρεις γκαρντ ισοφάρισε σε 29-29 και χάρη σε όμορφη προσπάθεια του Λάκι Τζόουνς 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 31-31.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπήκαν  «σεληνιασμένοι» στο παρκέ μετά τα ημίχρονο. Με έναν εκπληκτικό Λάκι Τζόουνς,  και με τρίποντο του Κόνιαρη, ο Δικέφαλος έχτισε ένα φοβερό σερί 17-5 μέσα σε έξι αγωνιστικά λεπτά και ξέφυγε με 48-36. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να είναι πολύ καλοί σε άμυνα και επίθεση και έκλεισαν την περίοδο στο +15 (54-39).

Ο ΠΑΟΚ στην συνέχεια, έμεινε χωρίς σκορ για λεπτά και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τρίποντο του Μπελ να κόψουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα,54-45 στο 34′.

Ο Δικέφαλος μάλιστα συνέχιζε να είναι άστοχος και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 54-53 στο 37΄. Την επιθετική δυστοκία έσπασε ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο, που έκανε το 57-53, αλλά και με λέι απ το 59-54, 1:40 πριν το τέλος. Ο Άρης δεν μπόρεσε να ξανά συνέλθει και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με 63-57.

ΠΑΟΚ: Κλάσεν 5 (9 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μαργαρίτης 11, Κατσίβελης 2 (1/8 σουτ), Τζόουνς 20 (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Χρυσικόπουλος 8 (1), Κρουμπάλι, Τσόχλας 8 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Ζάρας 3 (1), Τρις.

ΑΡΗΣ: Τσαϊρέλης 10 (1), Πουλιανίτης 2, Αθηναίου 20 (1/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/6 βολές), Γουίβερ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπένσον 7, Φλιώνης 4, Μούρτος, Μοράντ 2, Βασιλόπουλος (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Πέτγουεϊ, Μπελ 5 (1).