«Αλεξάνδρεια» με 1.000 αθλητές!

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία τα «25α Αλεξάνδρεια», που διοργανώθηκαν (1-3 Δεκεμβρίου) υπό την αιγίδα του ΠΑΟΚ στη μνήμη του αείμνηστου εφόρου του Δικέφαλου Αθανάσιου Χατζηγεωργίου και φιλοξενήθηκαν στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο.

Ο αριθμός συμμετοχών ξεπέρασε κάθε προηγούμενο, πλησιάζοντας τις 1000 (!), καθώς συμμετείχαν 960 αθλητές τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό.

Το μέλος του ΔΣ του ΑΣ ΠΑΟΚ και Γενικός Αρχηγός του Υγρού Στίβου, Γιάννης Ελευθεριάδης, μιλώντας για τους αγώνες είπε: «Οι συμμετοχές φέτος ξεπέρασαν κάθε ρεκόρ. Ο αριθμός έφτασε τις 960, ενώ πάρα πολύ μεγάλη είναι και η συμμετοχή ξένων κολυμβητών. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν στη διοργάνωση της μεγάλης αυτής γιορτής του κολυμβητικού χώρου, και πιο συγκεκριμένα τον Πρόεδρό μας, Αθανάσιο Κατσαρή για την μεγάλη στήριξη που παρέχει στο τμήμα μας. Ακόμη, εκ μέρους του ΑΣ ΠΑΟΚ, ευχαριστώ τον Ιβάν Σαββίδη, ο οποίος για ακόμη μία χρονιά στάθηκε δίπλα μας, καθώς και την ΠΑΕ ΠΑΟΚ, αποδεικνύοντας ότι ο ΠΑΟΚ είναι μια μεγάλη οικογένεια. Τέλος, οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά μου, προπονητές, αθλητές και εφόρους, οι οποίοι δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, από την πλευρά του ο καθένας για το Σωματείο μας».

Η ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

Το απόγευμα του Σαββάτου (2/12), κατά την εκκίνηση των αγώνων, πραγματοποιήθηκε η τελετή έναρξης του κολυμβητικού Grand Prix «25α Αλεξάνδρεια», στην οποία το παρόν έδωσαν ο Σωκράτης Φάμελλος – Υφυπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ο Αλέξανδρος Μπαρμπουνάκης – Αντιδήμαρχος Αστικής Ανθεκτικότητας, εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ο Πρόξενος της Τουρκίας, μέλη του Δ.Σ. του Α.Σ. ΠΑΟΚ, εκπρόσωποι της ΚΟΕ, ο Δημήτρης Ακριτίδης – μέλος του Δ.Σ. των ΕΑΚ, εκπρόσωποι της ΠΕΚΚΔΜ, παλιοί κολυμβητές του Δικεφάλου: Γιάννης Γιαννούλης, Τασούλα Ζησίου, Κατερίνα Κλέπκου και Έφη Μήλιου, καθώς και πλήθος κόσμου, αφού οι εξέδρες ήταν κατάμεστες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΥ (2/12)

800m Ελεύθερο – Ανδρών (50m)
1. Bozhilov Petar SC OMEGA 08:16.83
2. Στάμος Ιωάννης ΠΑΟΚ 08:27.79
3. Tufan Ahmet Ayik Turkey 08:30.31

100m Πρόσθιο – Γυναικών (50m)

1. Sertler Melike Turkey 01:13.00
2. Aργυροπούλου Αγγελική – Μαρία ΟΣΦΠ 01:13.74
3. Πριμεράκη Ελένη ΑΑ Αστέρια 01:15.42

100m Πρόσθιο – Ανδρών (50m)

1. Aσπουγάλης Αρκάδιος – Γεώργιος Ηρακλής 01:02.79
2. Μουρατίδης Κωνσταντίνος ΧΑΝΘ 01:05.61
3. Demir Demirkan Turkey 01:06.31

100m Πεταλούδα – Γυναικών (50m)

1. Nτουντουνάκη Άννα ΠΑΟΚ 00:59.74
2. Βουρνά Κριστέλ ΕΟΦΠΦ 01:00.64
3. Ozkan Aleyna Turkey 01:01.57

100m Πεταλούδα – Ανδρών (50m)

1. Neama Raul ASC CORONA 00:56.63
2. Εμφιετζής Παναγιώτης – Κων/νος ΟΘΑΚ 00:56.95
3. Saglam Yigit Turkey 00:57.15

50m Ύπτιο – Γυναικών (50m)

1. Μπράμου Ειρήνη Γλαύκος 00:30.59
2. Κίρτσογλου Βασιλική – Μαρία Άρης 00:30.64
3. Ντουντουνάκη Άννα ΠΑΟΚ 00:30.64

50m Ύπτιο – Ανδρών (50m)

1. Tσουμάνης Βασίλειος Άρης 00:27.20
2. Ζορπής Βαγγέλης ΕΟΦΠΦ 00:27.27
3. Μακρυγιάννης Βαγέλλης ΑΝΟΑναργ. 00:27.37

200m Μικτή Ατομική – Γυναικών (50m)

1. Ertan Deniz Turkey 02:25.09
2. Tacyildiz Defne Turkey 02:25.45
3. Παυλοπούλου Γεωργία ΟΣΦΠ 02:26.25

200m Μικτή Ατομική – Ανδρών (50m)

1. Demir Demirkan Turkey 02:09.07
2. Μούτσος Δημήτρης Άρης 02:11.17
3. Korkmaz Kaan Turkey 02:13.02

50m Ελεύθερο – Γυναικών (50m)

1. Kλικοπούλου Σοφία ΟΣΦΠ 00:26.51
2. Βουρνά Κρίστελ ΕΟΦΠΦ 00:26.56
3. Μάτσα Μάρθα ΟΣΦΠ 00:26.60

50m Ελεύθερο – Ανδρών (50m)

1. Mυλωνάς Φώτιος Άρης 00:23.52
2. Γεωργαράκης Γιάννης ΑΟΠΦ 00:23.84
3. Παπαδόπουλος Χρήστος ΠΑΟΚ 00:24.12

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (3/12)

100m Ελεύθερο – Γυναικών (50m)

1. Κλικοπούλου Σοφία ΟΣΦΠ 00:57.70
2. Βουρνά Κριστέλ ΕΟΦΠΦ 00:57.73
3. Μάτσα Μάρθα ΟΣΦΠ 00:57.85

100m Ελεύθερο – Ανδρών (50m)

1. Γεωργαράκης Γιάννης ΑΟΠΦ 00:51.74
2. Bastan Emin Alp Turkey 00:52.92
3. Ζουμπούλογλου Δημήτριος ΝΟΚΑΒΑΛ 00:53.04

50m Πρόσθιο – Γυναικών (50m)

1. Akaba Elif Esin Turkey 00:34.01
2. Sertler Melike Turkey 00:34.02
3. Αργυροπούλου Αγγελική ΟΣΦΠ 00:34.72

50m Πρόσθιο – Ανδρών (50m)

1. Aσπουγάλης Αρκάδιος – Γεώργιος Ηρακλής 00:28.82
2. Αντωνίου Σπύρος ΑΟΠΦ 00:29.69
3. Ρετσίδης Χρήστος ΟΣΦΠ 00:29.80

100m Ύπτιο – Γυναικών (50m)

1. Τurkmenoglu Elzin Turkey 01:04.45
2. Κίρτσογλου Βασιλική – Μαρία Άρης 01:05.07
3. Μπράμου Ειρήνη Γλαύκος 01:05.68

100m Ύπτιο – Ανδρών (50m)

1. Mπολάνος Παναγιώτης ΟΣΦΠ 00:56.28
2. Τσουμάνης Βασίλειος Άρης 00:58.14
3. Μακρυγιάννης Βαγγέλης ΑΝΟΑργυρ. 00:58.49

200m Πεταλούδα – Γυναικών (50m)

1. Ντουντουνάκη Άννα ΠΑΟΚ 02:18.59
2. Tacyildiz Defne Turkey 02:19.36
3. Unan Zeynep Turkey 02:23.11

200m Πεταλούδα – Ανδρών (50m)

1. Εμφιετζής Παναγιώτης ΟΘΑΚ 02:04.20
2. Turban Efe Turkey 02:07.11
3. Τυλιγάδας Αλέξανδρος ΕΟΦΠΦ 02:07.34

400m Ελεύθερο – Γυναικών (50m)

1. Bocekler Beril Turkey 04:23.59
2. Ραυτοπούλου Φιλιώ Ηρακλής 04:28.01
3. Keloglu Ilayda Turkey 04:29.80

400m Ελεύθερο – Ανδρών (50m)

1. Bozhilov Petar SC OMEGA 03:59.54
2. Unlu Baturalp Turkey 04:00.76
3. Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος ΑΝΟΓ 04:01.14

200m Πρόσθιο – Γυναικών (50m)

1. Bogdanovic Jovana SC SPARTA 02:33.13
2. Ertan Deniz Turkey 02:38.38
3. Νάσιου Άννα – Μαρία ΑΝΟΓ 02:38.88

200m Πρόσθιο – Ανδρών (50m)

1. Aσπούγαλης Αρκάδιος Ηρακλής 02:19.73
2. Μούτσος Δημήτριος Άρης 02:23.66
3. Turan Kicanc Ali Turkey 02:23.85


Σχόλια σε greeklish δεν θα δημοσιεύονται!