“Αέρας” ΠΑΟΚ στο Βραχάτι

Νίκη του Δικεφάλου με 3-0 σετ στην έδρα του Παμβοχαϊκού

Έχοντας δυσκολευτεί μόνο για ένα σετ, ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι με 3-0 σετ (16-25, 29-31, 19-25) για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, ήταν εξαιρετικός στο σερβίς και στο μπλοκ και πήρε ακράδαντο προβάδισμα με 2-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με πόντους του Νικολάι Ουσίκοφ, του Παναγιώτη Πελεκούδα και τους δυο συνεχόμενους άσσους του Γιάννη Τακουρίδη. Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης μιμήθηκε τον κεντρικό των «ασπρόμαυρων» και πέτυχε και αυτός δυο διαδοχικούς άσσους, κάνοντας το 2-10 για την ομάδα του. Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν διαφορά δέκα πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (6-16). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πραγματοποίησαν την αντεπίθεσή τους και πέτυχαν ένα σερί 5-0, μειώνοντας με 11-16, ωστόσο η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ ήταν τέτοια που του χάρισε το πρώτο σετ με 16-25.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ, οι «κιτρινομπλού» παρότι βελτίωσαν την εικόνα τους βρέθηκαν πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ (4-8) και τον Κουμεντάκη να οδηγεί το Δικέφαλο στο σκοράρισμα, αλλά και στην άμυνα να διαπρέπει. Η κατάσταση στο σκορ δεν άλλαξε με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκονται ξανά μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 13-16. Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω με τέσσερις πόντους (14-18), οι Νίκος Παλέντζας και Τζούνιορ Γκλάντστον που ηγήθηκαν για τον Παμβοχαϊκό πέτυχαν την ισοφάριση (19-19) και μετέτρεψαν σε «μάχη» πόντο-πόντο την εξέλιξη του δευτέρου σετ. Η ισορροπία δεν έλεγε να «σπάσει» με τίποτα (22-22, 24-24, 26-26, 28-28) μέχρι που ο ΠΑΟΚ βγήκε νικητής και με 29-31 διπλασίασε τα σετ, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για το τρίποντο.

Στο τρίτο σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη, παίρνοντας προβάδισμα με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Ο Ουσίκοφ έκανε τη διαφορά για τους «ασπρόμαυρους» στην επίθεση, ενώ με άσσο του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς που επέστρεψε από τον τραυματισμό του βρέθηκε στο συν επτά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (9-16). Ο Παμβοχαϊκός έπαιξε το τελευταίο του χαρτί στην συνέχεια με σκοπό να φτάσει του φιλοξενούμενους στο σκορ, αλλά οι Ουσίκοφ, Τακουρίδης, και ο κορυφαίος του παιχνιδιού, Κουμεντάκης, σφράγισαν με 19-25 το τρίτο σετ και παράλληλα έδωσαν τους τρεις βαθμούς στο Δικέφαλο.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 29-31, 19-25) σε 84 λεπτά

Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας): Ούγκο 9 (3/5 επ, 6 μπλοκ), Μοράλες 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Γκλάντστον 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουνίθ Ολιβέιρα 9 (8/24 επ, 1 άσσος, 50% υπ -35% άριστες), Παλέντζας 15 (15/34 επ), Δαλακούρας 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -26% άριστες) / Γκαράς (λ, 60% υπ – 50% άριστες), Γεωργίου 1 (άσσος), Βουλκίδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 20 (15/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 36% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 15 (15/29 επ), Τακουρίδης 8 (5/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (άσσος), Σαφράνοβιτς 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 25% υπ -8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ -26% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου.