Κλωτσιά…και κάτω!

Ο ΠΑΟΚ έστειλε τον Άρη πιο κοντά στην Α2

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 65-66 τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, στον αγώνα εξ αναβολής που έκλεισε την 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Ο αγώνας κρίθηκε με σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα του Θοδωρή Ζάρα, ο οποίος “σκότωσε” την πρώην του ομάδα.

Ο Άρης με τους Μποχωρίδη και Φλιώνη προηγήθηκε με 5-0, ενώ ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Χρυσικόπουλου μείωσε σε 5-3. Ο Δικέφαλος με τον Γκος και με τον Τζόουνς, κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 7-8 στο 7’.Οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν και με 7-12 χάρη σε εύστοχο σουτ του Χαραλαμπόπουλου πίσω από τα 6,75, ενώ έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 13-21, που ήταν και η μέγιστη έως τότε διαφορά. Ο Άρης παρά το γεγονός ότι κέρδισε πολλές «εύκολες» βολές δεν ήταν εύστοχος και δεν μπόρεσε να φτάσει τον ΠΑΟΚ.

Οι κίτρινοι με δύο τρίποντα από τους Αθηναίου και Ντούβιερ μείωσε σε 19-23 στο 12’, αλλά ο Γκος με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 19-26. Ο Δικέφαλος κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και στα μέσα της περιόδου το σκορ ήταν 26-32. Οι γηπεδούχοι όμως μείωσαν με κάρφωμα του Τσαϊρέλη στο καλάθι (32-34) στο 18’ και έκοψαν στον πόντο την διαφορά, 36-37, το οποίο ήταν και αυτό με το οποίο έληξε το ημίχρονο. Οι βολές στο 20λέπτο ήταν 17-5.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τρίποντο του Αθηναίου την ανάπαυλα, παίρνοντας προβάδισμα μετά από πολύ ώρα (39-37), αλλά ο Χαραλαμπόπουλος με ένα έμμεσο και με ένα άμεσο τρίποντο διαμόρφωσε μόνος του το 41-45 στο 23’. Στο 27’ και με το σκορ στο 45-47, οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Τζόουνς για φλόπινγκ και στην συνέχεια κα στον Παπαθεοδώρου για διαμαρτυρία. Μετά από αυτήν την εξέλιξη ο Άρης πέρασε μπροστά με 48-47. Ο ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να ξανά πάρει το προβάδισμα και έτσι οι ομάδες πήγαν στο τελευταίο τμήμα του αγώνα με το σκορ στο 52-50.

Ο Άρης κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 34’, σε εκείνο το σημείο όμως ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με ωραία προσπάθεια έκανε το 54-55. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος παρουσίασε προβληματική εικόνα σε άμυνα και επίθεση και έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο του να κάνει το 62-55, 3 :50 λεπτά πριν το τέλος.  Ο ΠΑΟΚ με τον Γκος να ευστοχεί για τρεις μείωσε σε 64-60 στο 38’, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Ζάρας έκανε το 64-63, 1:09 πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 65-63. Ο Θοδωρής Ζάρας με νέο τρίποντο έγραψε το 65-66, 4» πριν το τέλος. Ο Άρης δεν ευστόχησε στο τέλος και ο Δικέφαλος έφυγε με το μεγάλο διπλό.

ΤΑ δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66.

Άρης (Γιαννάκης): Μάρας 2 (1/7 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5, Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 16 (1), Μούρτος 3 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης 1, Αθηναίου 18 (3), Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 12.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3 (1), Κατσίβελης 3 (1/5 σουτ), Τζάκσον, Γκος 12 (4/12 σουτ), Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 2, Κρουμπάλι 6 (5 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5, Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 16 (2).