Έχασε στα σημεία

Ήττα (61-71) χωρίς κόστος για τον ΠΑΟΚ από τον ΠΑΟ

Με ήττα ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ. Ο Δικέφαλος έχασε με 61-71 από τον Παναθηναϊκό στο παλατάκι παρά το γεγονός ότι βρισκόταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το παιχνίδι πάντως έμοιαζε περισσότερο με φιλικό παρά με επίσημο. Ο λόγος ήταν φυσικά πως και οι δυο ομάδες ήταν αδιάφορες βαθμολογικά (οι μεν σίγουροι 4οι, οι δε σίγουροι 2οι), με αποτέλεσμα οι παίκτες να μην έχουν την απαιτούμενη συγκέντρωση και να προσφέρουν ένα μάλλον μέτριο θέαμα. Το παιχνίδι ήταν άναρχο και χωρίς ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να δείχνει πως μπορεί να κερδίσει αλλά να υποκύπτει τελικά στα τελευταία λεπτά.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ανταγωνιστική και κόντραρε στα ίσια τους φιλοξενούμενους από το ξεκίνημα με τον Χάτσερ να είναι ζεστός αλλά να μένει στους 9 πόντους που σημείωσε στο πρώτο δεκάλεπτο. Σειρά μετά πήρε ο Δέδας με σουτ από την περιφέρεια και στην επανάληψη ο Χαραλαμπίδης που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 14 πόντους.

Χαρακτηριστικό της ισορροπίας που υπήρχε στο ματς είναι το γεγονός ότι στη λήξη και των τριών πρώτων δεκάλεπτα οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες (13-13, 33-33 και 48-48)! Τη διαφορά στο παιχνίδι έμελλε να την κάνει ο Ραμέλ Κάρι ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο μέρος και τελικά σταμάτησε στους 19 πόντους. Χάρη κυρίως σε αυτόν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 10 πόντους στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε 57-61 στο 37′ αλλά ένα άστοχο τρίποντο Δέδα και ένα εύστοχο του Κάρι, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των πρασίνων.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 33-33, 48-48, 61-71

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 11 (1), Κασελάκης 6 (1), Χαραλαμπίδης 14, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 1, Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 6, Νικολόπουλος, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος 5, Αμπαράς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 3, Μπράμος 6 (1), Κάρι 19, Ματσιούλις 8 (1), Ούκιτς 6, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 16 (2/10 τρίποντα), Γκιστ 11 (1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης.