ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ σε 4′!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε το… αδύνατο, έκανε την επική ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά στα Γιάννενα, πήρε το διπλό με 1-2 και σε συνδυασμό με το 0-0 στο Περιστέρι, είναι αυτός που τελικά πήρε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Χημείες από ΓΧ και πέναλτι… μαϊμού Ο προπονητής του ΠΑΟΚ παρέταξε μία ενδεκάδα με […]

Χημείες από ΓΧ και πέναλτι… μαϊμού

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ παρέταξε μία ενδεκάδα με πάρα πολλές αλλαγές όμως τελικά ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πήρε τα ηνία, έβαλε τη μπάλα κάτω και δημιούργησε πρώτος ευκαιρίες.

Ο Κατσουράνης από κεντρικός αμυντικός βρέθηκε ουσιαστικά 10άρι, ο Ρομπέρ ξαναέγινε ανεπιτυχώς αμυντικό χαφ και ο ΠΑΟΚ δεν θα είναι υπερβολή να πούμε ότι δεν άλλαζε δεύτερη πάσα με ευκολία.

Ο ΠΑΣ έλεγχε τον αγώνα, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία και το… κακό έγινε στο 31′ όπου ο Μάνταλος σφύριξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων σε μία φάση η οποία δεν σφυρίζεται πέναλτι σε κανένα σοβαρό πρωτάθλημα ή Ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο Ντε Βινσέντι «ψάρεψε» τον Χακόμπο, έκανε το 1-0 και ο Γεωργιάδης βλέποντας την ομάδα να μην αποδίδει, γύρισε τον Κατσουράνη αμυντικό χαφ, πέρασε τον Ρομπέρ αριστερά και τον Ολίσε πίσω από τον Αθανασιάδη, χωρίς ο ΠΑΟΚ να καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρίες μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Δύο αλλαγές και… γκάζια στο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΓΧ έβαλε τον Κίτσιου στη θέση του Κωνσταντινίδη και τον Σαλπιγγίδη στη θέση του Καμαρά, γυρνώντας το σύστημα σε 4-4-2.

Στο 50′ ο Αθανασιάδης θα χάσει την πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του ΠΑΟΚ, στο 52′ ο Κατσουράνης θα «προειδοποιήσει» πιάνοντας κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίνο την οποία θα μπλοκάρει ο Φεγκρούς και στο 68′ ο Τσουκαλάς θα πιάσει πολύ ωραίο σουτ με τον Χακόμπο να διώχνει σε κόρνερ και με την εκτέλεσή του ο ΠΑΣ θα χάσει μία τριπλή ευκαιρία για να κάνει το 2-0 και στη συνέχεια θα το πληρώσει με τον χειρότερο τρόπο.

Στο 70′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίνο, ο Κατσουράνης θα ισοφαρίσει σε 1-1 με πολύ όμορφη γυριστή κεφαλιά και στο 74′ μετά από μία ακόμη εκτέλεση φάουλ του Λίνο, η μπάλα θα στρωθεί στον Σίλντεφελντ στο ύψος του πέναλτι, αυτός θα σημαδέψει και με το αριστερό θα καρφώσει τη μπάλα στα δίχτυα του Φεγκρούς ολοκληρώνοντας την τεράστια ανατροπή.

Μετά το 1-2 και τα τρελά πανηγύρια οπαδών, παικτών και όλου του πάγκου του ΠΑΟΚ, ο ΠΑΣ θα πάρει την κατοχή και ο Χριστόπουλος θα κάνει σε λίγα λεπτά και τις τρεις αλλαγές του προσπαθώντας να πάρει έστω την ισοπαλία.

Ο Ολίσε θα χάσει καλή ευκαιρία στο 83′ και τα υπόλοιπα λεπτά θα κυλήσουν ευτυχώς αυτή τη φορά χωρίς να υπάρξουν απρόοπτα της τελευταίας στιγμής όπως είχαμε στα τελευταία παιχνίδια και ο ΠΑΟΚ θα καταφέρει να κλείσει τη σεζόν με τον πιο όμορφο και επεισοδιακό τρόπο.

Εδώ Άπελντορν: Day-2