Ήττες για Μπούρσα-Νόρτζελαντ

Άλλη μια ήττα γνώρισε χθες σε φιλικό παιχνίδι η Μπούρσασπορ, που υποτάχθηκε φυσιολογικά στην Μπορούσια Ντόρτμουντ με σκορ 4-1. Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 13΄ με τον Λεβαντόφσκι και στο 45΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Αουμπαμεγιάνγκ. Στο 62΄ ο Ρόις έκανε το 3-0 και επτά λεπτά ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο […]

Άλλη μια ήττα γνώρισε χθες σε φιλικό παιχνίδι η Μπούρσασπορ, που υποτάχθηκε φυσιολογικά στην Μπορούσια Ντόρτμουντ με σκορ 4-1. Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 13΄ με τον Λεβαντόφσκι και στο 45΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Αουμπαμεγιάνγκ. Στο 62΄ ο Ρόις έκανε το 3-0 και επτά λεπτά ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0 με το αυτογκόλ του Αζίζ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 89΄ με το γκολ της τιμής για τους Τούρκους από τον Σαμίλ.

Για την τουρκική ομάδα αγωνίστηκαν οι Τεκίν (78΄ Σεβτζί), Αζίζ, Σενέρ (Τουφάν), Οζτούρκ (46΄ Σαμίλ), Μπάσερ (46΄ Ιπέκ) Γιλντιρίμ (67’ Μούσα), Κιράζ (78΄ Ενές), Μπελούτσι (63΄ Ταιβό), Μπατάλα (63΄ Γιασίν), Τουνκάι (46΄ Πίντο), Σέστακ (67΄ Ντενίζ).

Στις δηλώσεις του, ο τεχνικός της Μπούρσασπορ Χικμέτ Καραμάν ανέφερε: “Φυσικά, αν κοιτάξεις το σκορ, δεν μπορεί να είσαι ευχαριστημένος. Δεν μπορώ, πάντως, να μην είμαι ικανοποιημένος από την παρουσία των παικτών μου στο πρώτο μέρος. Το αρνητικό ήταν ότι δεχθήκαμε εύκολα γκολ. Σε κάθε περίπτωση, παίζοντας με ομάδες επιπέδου της Μπορούσια Ντόρτμουντ, κερδίζουμε πολλά σε εμπειρίες”.

ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΤΗΣ ΝΟΡΤΖΕΛΑΝΤ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Βαριά ήττα με σκορ 4-0 γνώρισε χθες η Νόρτζελαντ σε εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι με την Καϊζερσλάουτερν, παρουσία 25 χιλιάδων φιλάθλων. Δύο γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Ιντρίσου (17΄ και 32΄) και από ένα οι Τζόλερ (24΄) και Γένσεν (72΄).

Για τους Δανούς έπαιξαν οι Χάνσεν, Κρίστιανσεν (32΄ Πέτρι), Στοκχόλμ (76΄ Κάλβο), Άαμπεχ, Βίνγκαρντ, Λάρσεν, Γκούντελαχ, Ρούνιε (76΄ Ισά), Τιτσίνοβιτς (76΄ Γένσεν), Μάξο και Τίκχοσεν (64΄ Γκρέγκορ).

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΤΗΣ ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΓΚΕΜ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το χθεσινό φιλικό παιχνίδι της Ζούλτε Βάρεγκεμ εναντίον της Βαλενσιέν. Το γκολ της ισοφάρισης για τους Βέλγους πέτυχε ο Ισλανδός Σκούλασον στο 20΄.

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ άρχισε το παιχνίδι με τους Μπρουζέ, Ντε Φο, Κολπέρ, Ντε Χαν, Βερμπόμ, Σκούλασον, Τραικόφσκι, Μπεριέ, Κοντέ, Λέιε και Χαμπίμπου.

Να σημειωθεί ότι η αποστολή της Βελγικής ομάδας θα παραμείνει και τις επόμενες ημέρες επί γαλλικού εδάφους, αφού έχουν προγραμματιστεί τα φιλικά παιχνίδια με αντιπάλους τη Λανς και την Μπορντό.

ΟΙ ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΚΑΙ ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡ

Σήμερα αρχίζει η Σάλτσμπουργκ τις επίσημες υποχρεώσεις για τη νέα αγωνιστική περίοδο, οπότε και αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ομάδα της Φλοριάν για τη διοργάνωση του κυπέλλου της Αυστρίας.

Εξάλλου, η Γκρασχόπερ αγωνίζεται σήμερα στις 18.00 εκτός έδρας με την Σεν Γκάλεν στην πρεμιέρα του ελβετικού πρωταθλήματος.