Νίκη με τρεις “ασπρόμαυρους”

Με τον Κώστα Μήτρογλου να πετυχαίνει ισάριθμα τέρματα η Εθνική Ανδρών επικράτησε 2-0 της Αυστρίας στη «Ζάλτσμπουργκ Αρένα» στη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση. Ο διεθνής επιθετικός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μια φορά σε κάθε ημίχρονο. Αρχικά στο 39ο λεπτό όταν εκμεταλλεύτηκε πάσα στην πλάτη της αυστριακής άμυνας από τον Κατσουράνη και νίκησε τον […]

Με τον Κώστα Μήτρογλου να πετυχαίνει ισάριθμα τέρματα η Εθνική Ανδρών επικράτησε 2-0 της Αυστρίας στη «Ζάλτσμπουργκ Αρένα» στη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση.

Ο διεθνής επιθετικός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μια φορά σε κάθε ημίχρονο. Αρχικά στο 39ο λεπτό όταν εκμεταλλεύτηκε πάσα στην πλάτη της αυστριακής άμυνας από τον Κατσουράνη και νίκησε τον Άλμερ και τη δεύτερη στο 67ο λεπτό, όταν με δυνατό σουτ αιφνδίασε τον αυστριακό πορτιέρο.

Οι διεθνείς απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε και δύο δοκάρια. Ένα  με τον Αλέξανδρο Τζιόλη στο 73ο λεπτό και ένα με τον Χοσέ Χολέμπας στο 85ο λεπτό ενώ για τους Αυστριακούς δοκάρι είχε ο Αλάμπα στο 18ο λεπτό.

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ ( Κατσουράνης, Τζιόλης, Σπυρόπουλος) έδειξαν ότι βρίσκοντα σε πολύ κατάσταση ειδικά οι δύο πρώτη, καθώς ο Κατσούρ έβγαλε την ασίστ για το πρώτο γκολ, ενώ ο Τζιόλης είχε δοκάρι.

Βασικός αγωνίστηκε μόνο ο Κώστας Κατσουράνης, καθώς οι Τζιόλης και Σπυρόπουλος πέρασαν ως αλλαγή στη θέση των Κατσουράνη και Χριστοδουλόπουλου

ΑΥΣΤΡΙΑ (Μαρσέλ Κόλερ): Άλμερ- Γκάρικς, Ντράγκοβιτς, Πόγκατετζ (46 Λάιγκεμπ), Φουχς (74′ Χόζινερ), Βάιμαν, Μπαουμγκάρτλινγκερ (46′ Ίβαντσιτς), Γιουνούζοβιτς, Αλάμπα (75′ Ζούτνερ), Αρναούτοβιτς (65′ Γιάντσερ), Χάρνικ (46′ Πρεντλ).

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης- Τοροσίδης (78′ Βύντρα), Χολέμπας, Σιόβας (62′ Μανωλάς), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης (62′ Τζιόλης), Μανιάτης (62′ Νίνης), Ταχτσίδης, Κονέ (85′ Φορτούνης), Χριστοδουλόπουλος (85′ Σπυρόπουλος), Μήτρογλου.

Εδώ Άπελντορν: Day-2