Ασταμάτητος ΠΑΟΚ!

Ο Δικέφαλος νίκησε τον Απόλλων Πατρών με 78-74 και παραμένει αήττητος

Πέμπτη σερί νίκη για τον Δικέφαλο στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε στο “Παλατάκι” του Απόλλων Πατρών 78-74 σε ένα ακόμα αγώνα που κρίθηκε στο τέλος. Ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα αλλά ήταν σπουδαίος στην επίθεση και ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι κατάφερε να πάρει άλλη μία νίκη για το Ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν ως το τέλος, υπήρξαν πολλές ανατροπές στο σκορ με τον Μπολντς να είναι κορυφαίος του Απόλλων και τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις στο τέλος από τους Δέδα και Τσόλχα που ήρθαν από τον πάγκο αλλά έβαλαν κρίσιμα καλάθια.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 3′, 8-2 με έξι πόντους του Χαραλαμπίδη αλλά ο Απόλλων μείωσε στον πόντο 8-7 και ισοφάρισε 10-10. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-12.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε διαφορά επτά πόντων με 19-12 και πιο μετά ένα +7 και 31-24 με 11 πόντους του Τσαιρέλη.

Στην συνέχεια ο Απόλλων με τον Μπολντς να… κάνει ότι θέλει μείωσε και το ημίχρονο έληξε με 35-30. Ο Τσαϊρέλης ήταν επίσης εξαιρετικό και είχε ως εκείνο το σημείο 15 πόντους.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Απόλλων Πατρών πέρασε μπροστά με 35-37 αλλά ο ΠΑΟΚ το γύρισε σε 37-39 και έκανε ένα νεό σερί 8-0. Έτσι προηγήθηκε με 45-39 στο 25′. Ο Πέιν σημείωσε το 53-45, όμως στην άμυνα πάνω στο Μπολντς δεν τα πήγε καλά ο Απόλλων μείωσε σε 55-52 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ως το τέλος το ματς ήταν ντέρμπι ο Δέδας έκανε το 72-66 μετά από ένα σερί 9-0 του ΠΑΟΚ στα τελευταία δύο λεπτά του ματς.

Ωστόσο ο Απόλλων στα 48” πριν το τέλος ισοφάισε σε 72-72, Με βολές του Τσαιρέλη έγινε το 74-72 στα 37”, ο Τσόχλας έκανε το πιο σημαντικό κλέψιμο του αγώνα και σημείωσε το 76-72. Ο Απόλλων μείωσε σε 76-74 αλλά ο Χαραλαμπίδης στα 12” διαμόρφωσε το 78-74 όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 14-12, 35-30, 55-52, 78-74

Οι πόντοι: ΠΑΟΚ: Πέιν 17(2), Κούπερ 2(5ασ), Χαραλαμπίδης 15(1), Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 19, Δέδας 11(3), Μαργαρίτης 4 (8 ρ), Μπόγρης 8 (10ρ.), Κασελάκης, Λιάππης.

Απόλλων Πάτρας: Χιλ 9(1), Αργυρόπουλος 11(1), Τέιλορ 10(2), Ντάνιελ 4, Λιανός 7, Πέτροβιτς 6(2), Νιφόρας, Τρεπάλοβατς, Μπολντς 27(3).