Έδειξε χαρακτήρα…

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε τον Αρχέλαο ο ΠΑΟΚ

Ακόμα μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΠΑΟΚ, καθώς ο Δικέφαλος κέρδισε με 31-26 τον Αρχέλαο Κατερίνης στην Μίκρα σε αναμέτρηση που διεξήχθη στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Η ομάδα του Στέλιου Υετίων μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και με την άμυνα σε κακή ημέρα, βρέθηκε να χάνει και να πιέζεται από τον ουραγό της βαθμολογίας Αρχέλαο.

Ωστόσο, ο Γουργούμης με 7 αποκρούσεις έδειξε τον δρόμο για την ανατροπή και σε συνδυασμό με τον “καυτό” Νίκο Κοκώνη που βρήκε δίχτυα τέσσερις φορές στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 14-12 υπέρ του.

Στην επανάληψη είδαμε μια τελείως διαφορετική ομάδα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και έριξε κατευθείαν στα σχοινιά τους φιλοξενούμενους, ανεβάζοντας κατακόρυφα της απόδοση της.

Μάλιστα ο Δικέφαλος στο 40ο λεπτό ξέφυγε με 8 γκολ (21-14) και στη συνέχεια παρά τις αλλαγές του προπονητή των “ασπρόμαυρων” η διαφορά των γκολ έφτασε στα 9, (30-21).

Έπειτα από αυτό το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ, ο ρυθμός έπεσε και οι Κατερινιώτες βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στα 5 γκολ και να έρθει το τελικό 31-26…

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Νικολαϊδης Χ., Παλάσκας, Γουργούμης, Πίτσιος, Τσεσμετζίδης, Αποστόλου, Κοκκώνης, Ιλέρης, Γιαννακίδης, Πετρίδης, Τσακίρης, Τρουμπέτας, Τσίλης, Παπαδόπουλος, Κεσίδης

Αρχέλαος Κατερίνης (Γιώργος Καραδήμος): Κοσμίδης, Παπαδόπουλος Τ., Τριανταφύλλου, Βουτσάς, Ξεφτέρης, Χρύσος, Μειτανίδης, Σαιδές, Ξώνης, Ράπτης, Ράντος, Ασαρίδης, Εγγλέζος, Δράτζιος, Παπαδόπουλος Α., Μελικιάν.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 6-7, 10-7, 11-10, 14-12 (ημχ), 18-13, 21-14, 24-16, 26-19, 29-21, 31-26

Το μήνυμα του Πελέ από το νοσοκομείο (pic)

«Η Κύπρος είναι ασπρόμαυρη Δικέφαλε Αετέ»

Μουντιάλ: Τα σενάρια της τελευταίας μέρας