Όνειρο ήταν και πάει…

Δεύτερη ήττα για τον ΠΑΟΚ και αποκλεισμός από την Ευρώπη

Δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Βικτόρια Ρέτζια, καθώς και στο σημερινό (30/11) ματς της Μίκρας ο Δικέφαλος αν και χρειαζόταν νίκη με 8 γκολ και πάνω ηττήθηκε με σκορ 26-27 και δεν μπόρεσε να κάνει ακόμα ένα βήμα στην Ευρώπη…

Οι “ασπρόμαυροι” πέταξαν στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι Λευκορώσοι σκόραραν όποτε ήθελαν και ανάγκασαν τον ΠΑΟΚ να κυνηγάει συνεχώς το σκορ σε ένα ματς που ο Δικέφαλος έπρεπε να μπει δυνατά και να πιέσει για να βάλει τις βάσεις για την μεγάλη ανατροπή.

Ωστόσο η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να συγκρατήσει τον ύψους 2,05 ίντερ της Βικτόρια Σίνκελ, ο οποίος πέτυχε έξι πανομοιότυπα γκολ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 9-11.

Στο δεύτερο μέρος οι “ασπρόμαυροι” έβγαλαν ενέργεια και πάθος περίπου για ένα 15λεπτο και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο 36ο λεπτό. Όμως στο 48ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι που ακολουθούσαν από κοντά έδειξαν πως είχαν την απαραίτητη ψυχραιμία να γυρίσουν το παιχνίδι στο 50΄και στη συνέχεια να ξεφύγουν και με τρία γκολ (23-26).

Ο Δικέφαλος στα 3ο δευτερόλεπτα κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά ήταν πλέον αργά και όλα είχαν τελειώσει, με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 26-27.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην έπαιξε καλή άμυνα, αλλά έπεσε και πάνω σε έναν εξαίρετο αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος σταματούσε σχεδόν όλα τα τετ α τετ, αλλά και αρκετά από τα μακρινά σουτ που επιχειρήθηκαν από τους παίκτες του Στέλιου Υετίων.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Ζαγκας, Νικολαΐδης, Παλάσκας, Γουργούμης, Πίτσιος, Βότσης, Κοκώνης, Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης, Παπαδόπουλος, Τσακίρης, Τσίλης, Τρουμπέτας, Τσεσμετζίδης, Κεσίδης.

Βικτόρια: Καζανέφσκι, Ταρασέβιτς, Νιαζούρα, Νενταλιούκα, Σκρίμπα, Ζιάνκο, Σίνκελ, Τρουκανόβιτς, Ζανταρόζνι, Κοτλίνσκι, Αρτσιούκοφ, Μπαρούσκι, Χάπαλ.

Διαιτητές: Σκέβολα, Αλπεράν (Ιταλία)

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 4-5, 6-7, 7-8, 9-11 (ημχ), 12-13, 15-15, 17-17, 22-22, 23-26,