“Έσβησε” την τιμωρία…

Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το τρίποντο απέναντι στον Ατρόμητο (3-0)

Χθες του αφαίρεσαν τρεις βαθμούς λόγω τιμωρίας, σήμερα τους ξαναπήρε πίσω! Ο ΠΑΟΚ επικράτησε σχετικά εύκολα του Ατρομήτου με 3-0 στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα και έμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης των πλέι-οφ. Ο Δικέφαλος με δυο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου “καθάρισε” ουσιαστικά το παιχνίδι με τον Ατρόμητο να χάνει σημαντικές ευκαιρίες στις αρχές κάθε ημιχρόνου αλλά τελικά να μένει στο μηδέν.

Με τον Τζαβέλλα να καλύπτει το κενό του Ινσαουράλδε και έναν σχηματισμό που άλλαζε όταν ο ΠΑΟΚ βρισκόταν σε θέση άμυνας, παρέταξε την ομάδα του ο Γιώργος Γεωργιάδης. Κίτσιου, Βίτορ και Λίνο ήταν οι υπόλοιποι τρεις της άμυνας, Κάτσε, Λάζαρ, Νάτχο και Στοχ στα χαφ ενώ δίδυμο στην επίθεση έκαναν οι Αθανασιάδης και Σαλπιγγίδης. Σε φάση επίθεσης υπήρχε αυτό το 4-4-2 με τους Κίτσιου και Λίνο να ανεβαίνουν ψηλά ενώ στην άμυνα μετατρεπόταν σε 4-5-1 με τον Σαλπιγγίδη να πηγαίνει προς τα δεξιά και τον Αθανασιάδη να μένει μόνος του μπροστά. Από την πλευρά του, ο Ατρόμητος είχε μοναδικό προωθημένο τον Παπαδόπουλο ο οποίος έπαιρνε βοήθειες από τον Καραμάνο ή τον Γεωργίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά σαστισμένοι και νωθροί στο γήπεδο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ατρόμητος χάνοντας μια εξαιρετική ευκαιρία μόλις στο πρώτο λεπτό και έχοντας τρία κόρνερ στο πρώτο πεντάλεπτο. Μετά το “μουδιασμένο” ξεκίνημα, και αφού πέρασε το πρώτο τέταρτο, ο Δικέφαλος άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να ψάχνει τρόπους να φτάσει στο αντίπαλο τέρμα, κυρίως με επινοήσεις του Στοχ που ήταν σε καλή μέρα αλλά και με τα ανεβάσματα των Κίτσιου και Λίνο από τα πλάγια. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 22′ με σουτ του Νάτχο μετά από σέντρα του Λίνο αλλά γενικά οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν πολλές. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ένα λάθος του Λαζαρίδη ο οποίος έκανε χέρι στο 40′ και ο Κουκουλάκης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νάτχο ο οποίος έκανε το 1-0 ενώ πέντε λεπτά αργότερα, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα καθώς ο Στοχ μετά από υπέροχη ενέργεια και σουτ διαμόρφωσε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος αναγκάστηκε να ρισκάρει περισσότερο με τον Παράσχο να περνάει στο ματς τον Ούμπιντεζ στη θέση του Μπάλλα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν περισσότερα μέτρα μέσα στο γήπεδο και προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα γκολ που θα τους ξανάβαζε στο παιχνίδι. Έχασε μάλιστα 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες με τον Παπαδόπουλο ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε ακόμα περισσότερο σε επικινδυνότητα και δημιουργία λόγω του τραυματισμού και της αναγκαστικής αλλαγή του Στοχ στο 60′. Τη θέση του πήρε ο Βούκιτς με τον Σαλπιγγίδη να πηγαίνει δεξιά και χωρίς να αλλάζει κάτι ιδιαίτερο στο σχηματισμό. Ο Παράσχος αποφάσισε να χρησιμοποιήσει όλα τα επιθετικά του όπλα περνώντας και τον Ναπολεόνι στο 68′ στη θέση του Γεωργίου αλλά και τον Φωτάκη λίγα λεπτά αργότερα. Από την πλευρά του, ο Γεωργιάδης βλέποντας πως ο Λίνο χρειάζεται βοήθειες από αριστερά, έβγαλε τον Σαλπιγγίδη και πέρασε τον Σπυρόπουλο.

Στο τελευταίο 20λεπτο, ο Δικέφαλος προσπάθησε περισσότερο να φυλάξει τα νώτα του και να διατηρήσει το υπέρ του σκορ ενώ ο Ατρόμητος δεν έβρισκε πολλούς χώρους για να κάνει κάποια ευκαιρία. Τελικά ήταν οι γηπεδούχοι που εκμεταλλεύτηκαν τα κενά που δημιουργήθηκαν στην άμυνα του αντιπάλου και με σουτ του Βούκιτς έκαναν το 3-0 στο 86′ και “τέλειωσαν” και τυπικά το παιχνίδι.

Γκολ: Νάτχο 40′ (πέναλτι), Στοχ 45′ (σουτ), Βούκιτς 86′ (σουτ)

Κίτρινες: Κάτσε 64′ / Λαζαρίδης 42′