Σπουδαίος ΠΑΟΚ και 1-0!

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κέρδισε με 28-27 τη Νέα Ιωνία στη Μίκρα, έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Κομβική ήταν η παρουσία της Σεραφίμοβα ενώ το γκολ-νίκης του Δικεφάλου πέτυχε η Μούρνου στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 9/5 στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας.

Οι παίκτριες του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και με κορυφαία την τερματοφύλακα, Ματέα Σεραφίμοβα προηγήθηκε με 10-7 στα μισά του πρώτου μέρους. Η Νέα Ιωνία αντέδρασε, ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά με 14-15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος κυνηγούσε για αρκετή ώρα τον αντίπαλο. Στο 52′ πέρασε μπροστά με τη Νίκολιτς και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων λίγο αργότερα με την Προκοπίδου 27-25 στο 55′. Η Νέα Ιωνία ισοφάρισε σε 27-27 για να «σπάσουν καρδιές» στο γήπεδο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Δημητρούλια ανέκτησε το προβάδισμα με τη Μούρνου στο 59′ και ένα κλέψιμο της Τσιομπάνου στην τελευταία επίθεση των φιλοξενουμένων «σφράγισε» την πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ