“Λύγισε” τρία χρόνια μετά

Έχασε το πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ

Παρουσιάζοντας ένα βελτιωμένο και αξιόλογο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τους δυο προηγούμενους τελικούς, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-22, 25-21, 25-20) στο Κλειστό Γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη” στο Ρέντη από τον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε το παράλληλα το 3-0 στις νίκες και έτσι “έσπασε” την κυριαρχία του Δικεφάλου που είχε εδώ και τρία συνεχόμενα χρόνια.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να υποκύπτει σε κάποια λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μπουν μπροστά με 3-1, όμως ο Ουσίκοφ ισοφάρισε τρεις φορές το σκορ με τις εύστοχες επιθέσεις του (4-4, 6-6, 7-7) με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν ένα ισχνό προβάδισμα με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Ακολούθησε μια ισορροπία (9-9, 11-11, 13-13) με τον Ουσίκοφ να συνεχίζει ακάθεκτος να σκοράρει, τον Σαφράνοβιτς με την εμπειρία του να κάνει καλή δουλειά σε υποδοχή-επίθεση, ενώ στους ίδιους τομείς ανέβαζε απόδοση και ο Κουμεντάκης παρά το γεγονός ότι το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ έδειξε 16-14 υπέρ του Ολυμπιακού με τους Πετρέα-Αλεξίεφ-Οϊβάνεν να κάνουν τη διαφορά. Ακολούθησε μια «μάχη» πάλι πόντο-πόντο (18-18, 19-19, 20-20) με τον Ουσίκοφ να πετύχει άσσο για το 20-21, προτού έρθει με μπλοκ ο Ράουβερντινκ να κάνει το 22-21 για την ομάδα του. Ο Κουμεντάκης με μια ωραία πάιπ έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει εκ νέου (22-22), αλλά δια χειρός Οϊβάνεν και Ράουβερντινκ οι Πειραιώτες πήραν το πρώτο σετ με 25-22.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ, ο Δικέφαλος συνέχισε να κάνει λάθη από τη γραμμή του σερβίς με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να έχει ένα προβάδισμα δυο πόντων (3-1, 4-2, 6-4). Επίσης, είχε για πιο αξιόπιστη λύση επιθετικά τον Σαφράνοβιτς που σημείωσε κι έναν άσσο χωρίς να μπει σε θέση οδηγού μαζί με τους συμπαίκτες του στο πρώτο τεχνικό τάι-άουτ (8-7). Οι πρωταθλητές Ελλάδας δυσκολευόντουσαν να βρουν λύσεις στον επιθετικό τομέα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι «ερυθρόλευκοι» με τον Οϊβάνεν, ανεβάζοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (14-10, 15-11), η οποία και διατηρήθηκε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (16-12). Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι κατάφεραν και μάζεψαν τη διαφορά με τους Ουσίκοφ-Κουμεντάκη στην επίθεση και τους Πελεκούδα-Τακουρίδη στο μπλοκ, φτάνοντας ακόμα και στην ισοφάριση (19-19). Το τάιμ-άουτ που πήρε ο Φερνάντο Μουνιόθ αφύπνισε τους αθλητές του, κάνοντας το 22-20 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλεξίεφ και μία επίθεση από πλευράς ΠΑΟΚ έγινε το 25-21 και το 2-0 για τον Ολυμπιακό στα σετ.

Στην αρχή του τρίτου σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 3-3, όπου με οδηγούς τους Τακουρίδη-Κουμεντάκη από την μία μεριά και τους Μπέμε-Οϊβάνεν από την άλλη έκαναν τη διαφορά, ώσπου ήρθε ο Πετρέας για τον Ολυμπιακό που έκανε μεγάλη ζημιά σε επίθεση και μπλοκ για τους «ασπρόμαυρους» για να κάνει το 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Η συγκέντρωση των Κυπελλούχων Ελλάδας δεν ήταν η κατάλληλη δυνατή που είδαν να βρίσκονται πίσω και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (16-12), ωστόσο πάλευαν με όλα τους τα όπλα για το καλύτερο. Ο Κουμεντάκης στην επίθεση μαζί με τον Τακουρίδη στο μπλοκ προσπαθούσαν συνεχώς να μείνουν κοντά στο σκορ (19-17, 20-18), αλλά η ψυχολογία των παικτών του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να καμφθεί με τον Οϊβάνεν να τελειώνει το σετ και το ματς.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-20) σε  85′

Ολυμπιακός (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 19 (15/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Μπέμε 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/3 επ.), Αλεξίεφ 13 (13/24 επ., 86% υπ. – 71% άριστες), Ράουβερντινκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. – 44% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (13/24 επ., 47% υπ. – 21% άριστες), Ουσίκοφ 10 (9/23 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 1 (1/7 επ.), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 6 (4/12 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. – 42% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 74% υπ. – 59% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σακόγλου, Σωτηρίου, Στίγγας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μαρτίνεθ 1 (1/1 επ.).