Νίκησαν σαν… σαμουράι

Έγραψαν… ιστορία οι Ιάπωνες

Η Ιαπωνία εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική υπεροχή, νίκησε 2-1 την Κολομβία, στην πρεμιέρα του 8ου ομίλου, στο «Μορντόβια Αρένα» του Σαράνσκ, και απέκτησε σοβαρό αβαντάζ πρόκρισης. Οι Ιάπωνες προηγήθηκαν με πέναλτι του Καγκάβα στο 6′, σε μια φάση όπου οι Κολομβιανοί έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Κάρλος Σάντσες απέκρουσε με το χέρι μέσα στην περιοχή και δέχθηκε την πρώτη κόκκινη κάρτα της διοργάνωσης. Οι Νοτιοαμερικανοί δεν το έβαλαν κάτω, αντέδρασαν και στο 39′ ισοφάρισαν με συρτή εκτέλεση φάουλ του Κιντέρο, όμως ο Οσάκο στο 73′ έδωσε την πολύτιμη νίκη στους «μπλε σαμουράι».

Η Κολομβία παρατάχθηκε χωρίς τον Χάμες Ροντρίγκες στην σύνθεσή της και δέχθηκε με το «καλημέρα» διπλό χτύπημα. Μόλις στο 3ο λεπτό και με τον Οσπίνα εξουδετερωμένο, ο Καγκάβα σούταρε και ο Κάρλος Σάντσες επιχείρησε να διώξει την μπάλα χρησιμοποιώντας το χέρι. Η φάση ήταν ξεκάθαρη και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως πέναλτι και αποβολή. Ο Καγκάβα εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ. Μάλιστα στο 15′ οι Ιάπωνες πλησίασαν και σε δεύτερο γκολ, όμως το πλασέ του Ινούι πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στην συνέχεια το ματς απέκτησε έναν γρήγορο ρυθμό, παρ’ όλο που δεν είχε πολλές φάσεις. Αν και η Κολομβία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, δεν τα παράτησε κι αφού ο Πέκερμαν προσάρμοσε ανάλογα τα πλάνα του (έκανε αλλαγή στο 31′ για να καλύψει το μειονέκτημα), η ομάδα του βγήκε μπροστά κυνηγώντας την ισοφάριαση και το κατάφερε πριν «κλείσει» το 45λεπτο. Στο 39′ κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή, ο Κιντέρο το εκτέλεσε συρτά στην γωνία και όταν ο Καβασίμα έπιασε την μπάλα, αυτή είχε περάσει ήδη την γραμμή.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου οι Ιάπωνες εμφανίστηκαν πιο δραστήριοι, όμως σε δύο περιπτώσεις (54′, 57′), ο Οσπίνα ήταν σε ετοιμότητα και εξουδετέρωσε τις προσπάθειες των Οσάκο και Ινούι. Στο 59′ ήταν η στιγμή να περάσει στο ματς ο Χάμες στην θέση του σκόρερ Κιντέρο. Ωστόσο, η Κολομβία εμφανιζόνταν πλέον πιο διστακτική και στο 73′ βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ, όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Οσάκο με κεφαλιά έκανε το 2-1. Ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα, έκανε σωτήρια προβολή στο σουτ του Χάμες Ροντρίγκες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κολομβιανοί έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις και η Ιαπωνία διατήρησε τον έλεγχο ως το τέλος. Η νίκη αυτή είναι η πρώτη που πετυχαίνουν οι «μπλε σαμουράι» κόντρα σε ομάδα της Νότιας Αμερικής σε Μουντιάλ και τους βάζει σε θέση οδηγού στον 8ο όμιλο.

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία)

Κόκκινες κάρτες: 3′ Κ. Σάντσες

Κίτρινες κάρτες: 5′ Μπάριος, 86′ Χάμες Ροντρίγκες – 94′ Καβασίμα

Οι συνθέσεις:

Κολομβία (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Μουρίγιο, Αρίας, Κ. Σάντσες, Φαλκάο, Κουαδράδο (31′ Μπάριος), Λέρμα, Μοχίκα, Κιντέρο (59′ Χάμες Ροντρίγκες), Ισκιέρδο (70′ Μπάκα), Ντ. Σάντσες.

Ιαπωνία (Ακίρα Νισίνο): Καβασίμα, Σόζι, Ναγκατόμο, Σιμπασάκι (80′ Γιαμαγκούσι), Χαραγκούτσι, Καγκάβα (70′ Χόντα), Ινούι, Οσάκο (85′ Οκαζάκι), Χασέμπε, Χ. Σακάι, Γιοσίντα.