Νίκη με απώλεια στην Κομοτηνή

Τη… γλίτωσε στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ

Με περιπετειώδη τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Volley League o ΠΑΟΚ, ο οποίος κέρδισε με 3-2 σετ στο τάι-μπρέικ (23-25, 26-24, 21-25, 25-23, 9-15) την Α.Ε. Κομοτηνής στην έδρα της, παίρνοντας έτσι μια νίκη με απώλεια στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας τον Ιβάν Μάρκεζ στη θέση του διαγώνιου και τον Αλεξάνταρ Όκολιτς για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα, ο οποίος πέτυχε τον πρώτο πόντο στο ματς με τον Γκόρτσανιουκ να σημειώνει λίγο πιο μετά άσσο για το 2-4.

Ακολούθησαν κάποια λάθη από τους γηπεδούχους που έδωσαν τη δυνατότητα στους «ασπρόμαυρους» να ξεφύγουν στο σκορ με τρεις πόντους διαφορά (9-12, 10-13, 12-15) με το δίδυμο Χριστόφα-Δαλακούρα να ηγούνται για την ομάδα της Θράκης. Από τη μεριά του ΠΑΟΚ, ο Γκόρτσανιουκ μαζί με τον Μάρκεζ βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έδωσαν σε μια στιγμή… αέρα έξι πόντων (12-18).

Στη συνέχεια, η Α.Ε. Κομοτηνής με τρομερό πείσμα ισοφάρισε με άσσο του Μπερτασσόνι (23-23) και τον Σέρτζιου Στάνκου να καλεί αμέσως τάιμ-άουτ. Αυτή η παύση αποδείχθηκε πολύτιμη, καθώς με τους Σαφράνοβιτς-Γκόρτσανιουκ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 23-25 και πήραν έτσι το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τους «ασπρόμαυρους» να χρησιμοποιούν και πάλι τον Μάρκεζ στο ρόλο του διαγώνιου με τον παίκτη από τη Βενεζουέλα και τον Γκόρτσανιουκ να δίνουν γρήγορα το προβάδισμα με 4-8.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και από το μπλοκ με τον Φιλίποφ να σημειώνει το 4-10, πριν ακολουθήσει ένα… ρεσιτάλ από τον Μάρκεζ που «πυροβολούσε» συνεχώς μέχρι και το 12-18.

Οι Ακρίτες προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση του σετ, μειώνοντας αρχικά με τον Νουράνγκουα σε 18-20 και κατάφεραν μάλιστα κυρίως με πόντους του Δαλακούρα να ισοφαρίσουν σε 23-23 και εν τέλει να πάρουν με 26-24 το δεύτερο σετ του αγώνα.

Με την έναρξη του τρίτου σετ, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ήταν αυτοί που βρέθηκαν σε θέση οδηγού μετά από πόντους που πέτυχε η τετράδα των Γκόρτσανιουκ-Τζούριτς-Τακουρίδη-Όκολιτς για το 5-7.

Ακολούθησε μια «μονομαχία» μεταξύ δύο κεντρικών Όκολις Ρενάν με τους δύο παίκτες να σημειώνουν τους περισσότερους πόντους μέχρι το 15-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Δικέφαλος διατήρησε μια διαφορά ασφάλειας (18-20, 20-22), πατώντας λίγο παραπάνω το… γκάζι στο τελευταίο κομμάτι με τους Τζούριτς-Σαφράνοβιτς να διαμορφώνουν το 21-25 και να δίνουν εκ νέου προβάδισμα στα σετ για την ομάδα τους.

Το τέταρτο σετ ήταν αρκετά πιο ανταγωνιστικό, με την ισορροπία να κυριαρχεί στο ξεκίνημά του (3-3, 5-5, 7-7, 9-9, 11-11) με έναν άσσο του Μπερτασσόνι και έναν πόντο από τον Δαλακούρα να δίνει πνοή με συν δύο για την Α.Ε. Κομοτηνής (14-12).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με τέσσερις πόντους διαφορά (16-12) με τους Φιλίποφ-Όκολιτς να κρατούν το ΠΑΟΚ στο παιχνίδι. Μάλιστα, ο Δικέφαλος έφτασε δις στην ισοφάριση πρώτα με την είσοδο του Χιμένεθ στο παιχνίδι (17-17) και μετά με τον Σαφράνοβιτς (21-21) χωρίς όμως να μπορούν να πάρουν το σετ της νίκης, καθώς ο Δαλακούρας μαζί με τον  Νουράνγκουα έκαναν το 25-23 και οδήγησαν την αναμέτρηση στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, οι «ασπρόμαυροι» δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία και με το τελικό 9-15 πήραν τελικά τη νίκη με πόντους που σημειώθηκαν από τους Γκόρτσανιουκ, Μάρκεζ, Σαφράνοβιτς και Τζούριτς. μπαίνοντας με το δεξί στο πρωτάθλημα.