Την ισοπέδωσε!

Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ επί της Φρίμπουργκ με ωραίο μπάσκετ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Φρίμπουργκ με σκορ 92-61 στο PAOK Sports Arena στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League; σημείωσε την τρίτη του νίκη στο θεσμό και πλέον βρίσκεται για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης.

Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος από τα πρώτα λεπτά και το παιχνίδι “τελείωσε” ουσιαστικά πολύ νωρίς, αφού ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν μεγαλύτερη των 20 πόντων!

Ο αγώνας

Η ανωτερότητα και η ποιοτική διαφορά του ΠΑΟΚ με την Φρίμπουργκ, φάνηκε κατευθείαν στον αγώνα, αφού με δύο τρίποντα του Τέπιτς και ένα του Χρυσικόπουλου το σκορ έγινε γρήγορα 11-0, ενώ άλλοι έξι πόντοι του Κόνιαρη διαμόρφωσαν το 17-2 στο 6′. Ο Δικέφαλος συνέχισε το “ρεσιτάλ” (7/10 τρίποντα εκείνη την στιγμή)πίσω από τα 6,75 και με άλλα τρία εύστοχα (Κόνιαρης και δύο Τζόουνς) η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +21 (29-8) στο 9′. Εν τέλει οι “ασπρόμαυροι” έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 32-10.

Ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε αισθητά και με ένα επιμέρους σκορ 8-7, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 40-17 στα μέσα της περιόδου. Η διαφορά έπεισε μετά από πολύ ώρα κάτω από τους 20, όταν ο Στάιναν με 2/2, σημείωσε το 41-22 στο 17′, αλλά ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια όντας ξανά σε απόσταση μεγαλύτερη των 20 πόντων, αφού το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-24, έπειτα από τρίποντο του Γκος.

Ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι κι άλλο στο τρίτο δεκάλεπτα και χάρη στους Μαργαρίτη και Μορέρια, έπιασε για πρώτη φορά στον αγώνα διαφορά της τάξης των 30 πόντων (61-31) στο 23′.  Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε ούτε εκεί και με συνεχόμενους πόντους του Γκος, έφτασε την μέγιστη διαφορά του αγώνα, +34 (69-35), όμως η Φρίμπουργκ με ένα μικρό σερί 0-5, μείωσε σε 69-40 εν όψει του τέταρτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με το τελικό 92-61 και να συνεχίζει δυνατά στη μάχη της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 16 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 8 (1), Γκάρετ 8, Κόνιαρης 12 (3/4 τρίποντα), Ζάρας 2, Γκος 9 (1), Χάτσερ, Τζόουνς 10 (3/3 τρίποντα), Μαργαρίτης 9 (1), Μορέιρα 8 (8 ριμπάουντ), Τέπιτς 10 (2/3 τρίποντα).

Φρίμπουργκ (Άλεκσιτς): Γκραβέ 6 (7 ριμπάουντ), Γιαουνίν 5 (1), Τ. Γιούρκοβιτς 3 (1), Μαντιάμπα, Στέινμαν 5, Ν. Γιούκοβιτς 2, Μλάντιαν, Ρόμπερσον 2, Τίμπερλεϊκ 3, Τουρε 15 (6 ριμπάουντ), Γουατς 13 (1), Γουίλιαμσον 7 (7 ριμπάουντ).