Τότε κληρώνει για ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ μετά την περσινή… αποχή από το Champions League, μετά την τιμωρία ενός έτους από την UEFA, επιστρέφει και η διοργανώτρια αρχή ανακοίνωσε το… καλεντάρι της σεζόν 2019-2020.

Ο Δικέφαλος θα ξεκινήσει από τον προκριματικό όμιλο, όπου θα αναμετρηθεί με άλλους τρεις αντιπάλους, σε μονό γύρο με σκοπό την κατάκτηση της πρώτης θέσεις, που οδηγεί στην φάση των «32».

Η κλήρωση των προκριματικών θα διεξαχθεί στη Νιόν της Ελβετίας στις 21/6, ενώ οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 7, 10 και 13 Αυγούστου.

Οι «ασπρόμαυρες» βρίσκονται στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας, στον προκριματικό γύρο.

Αναλυτικά:

Το καλεντάρι:

Κλήρωση προκριματικού γύρου 21/6 Νυών

Αγώνες προκριματικού γύρου: 7, 10 & 13/8

Κλήρωση φάσης των «32»: 16/8 Νυών

Αγώνες φάσης των «32»: 11/12 & 25/26 Σεπτεμβρίου

Κλήρωση φάσης των «16»: 30/9 Νυών

Αγώνες φάσης των «16» 16/17 & 30/31 Οκτωβρίου

Κλήρωση προημιτελικών και ημιτελικών: 8/11 Νυών

Αγώνες προημιτελικών: 24/25 Μαρτίου & 1/2 Απριλίου

Αγώνες ημιτελικών: 25/26 Απριλίου & 2/3 Μαΐου

Τελικός (Viola Park, Βιέννη): 24 Μαΐου

Οι ομάδες που περνάν κατευθείαν στους 32:

1 Lyon (FRA, holders) 129.865

2 Wolfsburg (GER) 112.575

3 Paris Saint-Germain (FRA) 99.865

4 Barcelona (ESP) 91.160

5 Bayern München (GER) 67.575

6 Slavia Praha (CZE) 59.870

7 Manchester City (ENG) 59.655

8 Brøndby (DEN) 50.045

9 Fortuna Hjørring (DEN) 47.045

10 FC Zürich (SUI) 44.230

11 Glasgow City (SCO) 34.085

12 Atlético Madrid (ESP) 33.160

13 Sparta Praha (CZE) 32.870

14 Fiorentina (ITA) 26.890

15 St. Pölten (AUT) 20.270

16 Arsenal (ENG) 17.655

17 Piteå (SWE) 17.655

18 Göteborg (SWE) 17.655

19 Juventus (ITA) 14.890

20 Ryazan-VDV (RUS) 14.580

21 Lugano (SUI) 10.230

22 Chertanovo (RUS) 8.580

Τα γκρουπ δυναμικότητας:

1ο γκρουπ:

1 LSK Kvinner (NOR) 42.205

2 BIIK-Kazygurt (KAZ) 34.580

3 Gintra Universitetas (LTU) coefficient 27.930 – hosts

4 FC Twente (NED) 26.900 – hosts

5 Apollon LFC (CYP) 20.270

6 ŽFK Spartak (SRB) 17.955

7 FC Minsk (BLR) 16.625

8 Universitatae Olimpia Cluj (ROU) 15.960

9 SFK 2000 Sarajevo (BIH) 15.690 – hosts

10 Hibernian (SCO) 13.085

2ο γκρουπ (Ομάδες που αποφεύγει ο ΠΑΟΚ):

11 Kharkiv (UKR) 11.800 – hosts

12 Sturm Graz (AUT) 11.270

13 PAOK (GRE) 10.965

14 Breidablik (ISL) 10.930

15 Pomurje Beltinci (SVN) 9.640 – hosts

16 PK-35 Vantaa (FIN) 8.635

17 Górnik Łęczna (POL) 7.940

18 Ferencváros (HUN) 7.465

19 Vllaznia (ALB) 7.315

20 NSA Sofia (BUL) 6.650

3ο γκρουπ:

21 Wexford Youths (IRL) 6.305

22 Anderlecht (BEL) 5.465 – hosts

23 ASA Tel-Aviv University (ISR) 3.650

24 Braga (POR) 3.630

25 Cardiff Met (WAL) 3.325

26 Slovan Bratislava (SVK) 2.990 – hosts

27 ŽNK Split (CRO) 2.970

28 Beşiktaş (TUR) 2.475

29 Breznica Pljevlja (MNE) 1.995 – hosts

30 Flora Tallinn (EST) 1.485 – hosts

4ο γκρουπ:

31 Rīgas Futbola skola (LVA) 1.330 – hosts

32 Birkirkara (MLT) 0.830

33 EBS/Skála (FRO) 0.825

34 Linfield (NIR) 0.660

35 Mitrovica (KOS) 0.330

36 Agarista – SS Anenii Noi (MDA) 0.165

37 ŽFK Dragon 2014 (MKD) 0.000

38 Bettembourg (LUX) 0.000

39 FC Nike (GEO) 0.000

40 Alashkert (ARM) 0.000


Σχόλια σε greeklish δεν θα δημοσιεύονται!