«Βασίλισσα» του κόσμου η Ισπανία!

Κατατρόπωσαν τους Αργεντινούς στον τελικό

Στην κορυφή του κόσμου ανέβηκε μετά το 2006 η Ισπανία, η οποία «εγκλώβισε» τους Σκόλα και Καμπάτσο και νίκησε 95-75 στον τελικό την Αργεντινή!

Η εξαιρετική άμυνα των Ισπανών είχε βγάλει εκτός αγώνα τους Σκόλα και Καμπάτσο, με τον Ρούντι από την άλλη να είχε πάρει «φωτιά» έξω από τα 6,75μ. και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +17 (14-31), στο 12’. Στη συνέχεια, ο Λαπροβίτολα ήταν αυτός που βγήκε… μπροστά για τους Αργεντινούς, με τη διαφορά να πέφτει στο -10 (21-31), στα μισά. Ωστόσο, ο πλουραλισμός στην επίθεση από την άλλη έδινε το δικαίωμα στην ομάδα του Σκαριόλο να διατηρεί την απόστασή της σε διψήφια τιμή και έτσι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +12 (31-43), αφού παράλληλα οι δύο ηγέτες των «γκαούτσος» ήταν εγκλωβισμένοι.

Με «όπλο» την άμυνά της ξεκίνησε η Ισπανία και στο δεύτερο μέρος και με τη συνεργασία Ρούμπιο και Γκασόλ να κάνει… πλάκα στους Αργεντινούς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +22 (33-55), στο 24’. Με τα τρίποντα των Ντεκ και Καμπάτσο, οι «γκαούτσος» έδειξαν μία αντίδραση (39-55), αλλά δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε πιο σκληρό, με πολλά φάουλ εκατέρωθεν και τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως με ελεύθερες βολές, αλλά την ομάδα του Σκαριόλο να διατηρείται… μακριά και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +19 (47-66).

Νωθρά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ισπανία, με τους Λαπροβίτολα και Καμπάτσο να κάνουν την ύστατη προσπάθεια για να τη βάλουν ξανά στο ματς (56-68), στο 33’. Ύστερα από τάιμ άουτ του Σκαριόλο οι παίκτες του «ξύπνησαν», με τους Γιουλ και Ρούμπιο να αποκαθιστούν την… τάξη και να στέλνουν τη διαφορά στο +17 (61-78), στο 35’. Έκτοτε, το ποτάμι δεν είχε… γυρισμό για την Αργεντινή, με τη «φούρια ρόχα» να κάνει… πάρτι στο παρκέ (70-90) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 95-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-43, 47-66, 95-75