Το πήρε με την επίθεσή του!

Ακόμα μία φιλική νίκη για τον Δικέφαλο

Την τέταρτη φιλική του νίκη στο πλαίσιο της προετοιμασίας του πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του Ιωνικού στο Παλατάκι με 88-82, έχοντας γι’ακόμα μία φορά σε πολύ καλή μέρα την επίθεσή του.

Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρός στο παιχνίδι, επιτρέποντας στον Ιωνικό που ήταν εξαιρετικά εύστοχος πίσω από την γραμμή των 6,75 να περάσει μπροστά ακόμα και με 2-12. Εκεί, ο Δικέφαλος ξεκίνησε να παίρνει… μπρος, και με καλή άμυνα κατάφερε να μειώσει σε 13-18, και στη συνέχεια να ισοφαρίσει σε 21-21. Το τελικό σκορ του δεκαλέπτου έκλεισε με τον Ιωνικό μπροστά 21-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα κύλησαν περίπου όπως στο πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά, έχοντας το πάνω χέρι καθ’όλη την διάρκειά του, με τον ΠΑΟΚ όμως να μην χάνει την επαφή του με το σκορ, παρά το γεγονός ότι αμυντικά είχε θέματα. Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον Ιωνικό προηγούμενο με 40-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κώστας Φλεβαράκης άλλαξε την άμυνα του Δικεφάλου από man-to-man σε ζώνη, γεγονός που περιόρισε αρκετά τις επιθετικές δραστηριότητες του Ιωνικού μέσα από την ρακέτα. Η ομάδα από την Νίκαια είχε ξανά το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο, αλλά οι «ασπρόμαυροι» έμειναν σε επαφή με το σκορ, και πήγαν στην τέταρτη περίοδο στο -4 (65-69).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι το μεγάλο τρίποντο και φάουλ του Μπεστ στα τελευταία λεπτά, που έστειλε τον Δικέφαλο στο +3 με 85-82. Μία καλή άμυνα στο τρίποντο του Τζούνιορ και μία βολή από τον Ουίγκινς, ήταν αρκετή για να φέρει στον Δικέφαλο τη νίκη με 88-82, και να του δώσει ακόμα περισσότερη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-42, 65-60, 88-82

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Λιούις 10, Σμιθ 8(2), Σχίζας 7, Τσόχλας 3(1), Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 18(1) , Μπεστ 15(4), Καραμανώλης, Ουίγκινς 14(1), Εγκεκέζε 6(2), Σαρικόπουλος 3, Νόουλς 4

Ιωνικός (Κουφός): Τζόουνς 17(4), Τοπάλι, Στιθ 15(3), Χατζηκυριάκος 3(1), Αντρονικασβίλι, Λόρενς 6(1), Μπαρτ 14(4), Σάφτενααρ 4, Κώττας 2, Δημάκος 7(1), Χαραλαμπόπουλος 14(2)