Έπεσε… μαχόμενος στην Πάτρα

Φιλική ήττα για τον ΠΑΟΚ από τον Προμηθέα

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τα φιλικά του παιχνίδια σε Αθήνα και Πάτρα, με ήττα από τον Προμηθέα (96-93), σε ένα πολύ χρήσιμο παιχνίδι προετοιμασίας.

Η δυναμικότητα του αντιπάλου, οι σημαντικές διακυμάνσεις στο σκορ και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και όλα όσα έγιναν στο «Δ. Τόφαλος», προφανώς και θα αποτελέσουν αφορμή για πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για τον προπονητή του ΠΑΟΚ Κώστα Μέξα, με την ομάδα να μπαίνει πλέον στην τελική ευθεία για την έναρξη των αγωνιστικών της υποχρεώσεων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα (1-5 και 4-8 στο 2’30’’), αλλά τους γηπεδούχους να ισορροπούν (15-15 στο 5’) και να δημιουργούν διαφορά ακόμη και 9 πόντων (26-17). Ο ΠΑΟΚ μείωσε 26-20 με τρίποντο του Mitrou-Long, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 6 (28-22), αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Προμηθέα να ανοίγει τη διαφορά και πάλι στο +11 (38-27 στο 14΄).

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με εμφατικό τρόπο και με τον Turner να σκοράρει από παντού και να φτάνει τους 15 πόντους στο ημίχρονο, ανέτρεψε την κατάσταση. Αρχικά με σερί 1-11, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (39-38) και με συνολικό σερί 8-22 (από το -11), πήρε ξανά το προβάδισμα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (46-49).

Με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και καλή λειτουργία, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου (48-53 με καλάθι του Τσαλμπούρη στο 21΄30΄΄, 57-61 με καλάθι του Μαργαρίτη και 63-68 με τρίποντο του Mitrou-Long) και έκλεισε στο +4 (67-71).

Παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας ξεκίνησε εντυπωσιακά και με σερί 7-0 πήρε ξανά το προβάδισμα (74-71), ο ΠΑΟΚ είχε άμεση απάντηση. Με σερί 0-9, προηγήθηκε 74-80 στο 34΄30΄΄ και με τον Turner, που δεν είχε πετύχει πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο, να συνδέεται και πάλι με το αντίπαλο καλάθι, φάνηκε να έχει τον έλεγχο. Με τρίποντο του Αμερικανού ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 77-85, αλλά Γιαννόπουλος και Miller πλήγωσαν την άμυνα του Δικεφάλου στα τελευταία λεπτά. Ο Προμηθέας προηγήθηκε 87-86 στο 37΄30΄΄ και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν 94-88, τον Griffin να μειώνει στον πόντο (94-93), χωρίς όμως να προλάβει ο ΠΑΟΚ κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 46-49, 67-71, 96-93

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Agbelese 6, James 3, Αγραβάνης 16 (1), Garrett 9 (1), Βασιλείου, Κολιός, Floyd 9, Γιαννόπουλος 21 (4), Miller 18 (4), Μανζτούκας 2, Μπαζίνας 5, Τανούλης 7.

ΠΑΟΚ: Beech 10 (2), Τσαλμπούρης 11, Love 13 (1), Griffin 9 (1), Μαργαρίτης 15, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Turner 23 (2), Mitrou-Long 6 (2).