Ήττα συμπερασμάτων για τον ΠΑΟΚ

Ο Βασίλης Μασλαρινός χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες

Πρώτο φιλικό συμπερασμάτων για την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ, ο οποίος αντιμετώπισε την ομάδα των Ιωαννίνων, γνωρίζοντας την ήττα με 60-75.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο μην έχοντας στην διάθεση του τις Ρένια Καρλάφτη και Ελένη Σύρρα, οι οποίες αντιμετωπίζουν πρόβλημα μικροτραυματισμού.

Στην πρώτη περίοδο, ο Δικέφαλος μπήκε μουδιασμένος στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στην ομάδα των Ιωαννίνων να πάρει προβάδισμα νωρίς. Ο ΠΑΟΚ έβρισκε πόντους επιθετικά κοντά στο καλάθι, κυρίως από τις δύο Αμερικανίδες, Μάγιο και Φλούκερ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Δικέφαλο πίσω στο σκορ με 11-22.

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση. Με τον Βασίλη Μασλαρινό να ενεργοποιεί το zone-press σε όλο το γήπεδο, ο Δικέφαλος έκλεψε μπάλες και έβγαλε πολλά ανοικτά λέι-απ.

Δείγμα της καλής αμυντικής λειτουργίας, το γεγονός πως η ηπειρωτική ομάδα δεν βρήκε σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο για πέντε λεπτά. Όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, η Ρεμπέκα Άκλ έγινε πιο ενεργή, πήρε ντράιβ, σκόραρε από μακριά, βοηθώντας τον Δικέφαλο να μειώσει την διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού έβγαλε δύο πρόσωπα. Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου ο Δικέφαλος δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 32-45.

Το καλό πρόσωπο βγήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, με τις τρεις ξένες αθλήτριες, Ακλ, Μάγιο και Φλούκερ να ηγούνται στο σκοράρισμα.

Στις άτυχες στιγμές της αναμέτρησης και του τρίτου δεκαλέπτου συγκεκριμένα, ο τραυματισμός της Βαλεντίνας Τσαβόνι, η οποία σε ανύποπτο χρόνο δεν πάτησε καλά το πόδι της και έμεινε εκτός για το υπόλοιπο του αγώνα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 52-53.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Δικέφαλος με ένα γρήγορο 6-0 στα πρώτα τρίτα λεπτά πέρασε μπροστά με 58-53. Στα τελευταία επτά λεπτά της αναμέτρησης, ο Βασίλης Μασλαρινός αντικατέστησε όλη την αρχική πεντάδα, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο πέντε νεάνιδες/κορασίδες.

Το τελικό 60-75 δεν αποτυπώνει φυσικά την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, καθώς στόχος του Βασίλη Μασλαρινού στην τελευταία περίοδο ήταν να παρουσιάσει στις νεαρές αθλήτριες του τον «κόσμο» του γυναικείου χώρου.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 27-33, 52-53, 60-75

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός-Αγγελίδης): Μπουτζούκη 2, Στεφανάκη, Κομματά, Σοφιανάκου, Τόλη, Τσαβόνι 3, Λέξα, Άκλ 17(3), Μάγιο 19, Φλούκερ 17, Κιλαζίδου 2,