Πω, πω πω, μια ΠΑΟΚαρα!

Οδοστρωτήρας ο Δικέφαλος «πάτησε» το Περιστέρι

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το Περιστέρι και πήρε μια σπουδαία νίκη με 85-66 κάνοντας… «πάρτι» στο παρκέ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με αρκετά κλεψίματα του Γκρίφιν, τα οποία ωστόσο οι παίκτες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο. Οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων για τον Δικέφαλο, ήταν οι Καμπερίδης και Λοβ, ωστόσο το Περιστέρι με κορυφαίο τον Πέτεγουεϊ στα πρώτα πέντε λεπτά, να προηγείται με 10-11.

Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και με ένα τρίποντο του Κάρτερ, αλλά και με κάποιους πόντους του Μπιτς κατάφερε να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 22-15, ενώ περιόρισε επιθετικά το Περιστέρι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος δέχθηκε κάποια καλάθια, ωστόσο κατάφερε να κρατήσει την διαφορά που είχε χτίσει. Μάλιστα, με το πέρας τεσσάρων λεπτών, βρισκόταν μπροστά με 28-22. Μάλιστα, στο έβδομο λεπτό της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 13 πόντους, έπειτα από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τέρνερ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει σε υψηλά επίπεδα την διαφορά και μάλιστα ο Νώντας Παπαντωνίου μπήκε και αυτός στην εξίσωση, πετυχαίνοντας δύο πόντους. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ, 42-34.

Οι ασπρόμαυροι ξεκίνησαν δυναμικά την τρίτη περίοδο με τον Γκρίφιν να σκοράρει 7 πόντους και να δίνει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του. Μάλιστα, στο τέταρτο λεπτό  ο Μαργαρίτης με δίποντο έκανε το 46-38, αυξάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους 16.

Παρόλα αυτά, το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε κάποια αλλεπάλληλα λάθη του Δικεφάλου, τρία λεπτά πριν την λήξη και με ένα σερί 0-8 κατάφερε να μειώσει αρκετά στο σκορ. Ο Μπιτς με ένα τρίποντο και ο Κονατέ με τέσσερις σερί πόντους, έδωσαν ξανά «ανάσα» επιθετικά στον Δικέφαλο, αυξάνοντας εκ νέου τη διαφορά.

Μάλιστα, προτού τελειώσει το δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με σερί τρίποντα των Μπιτς και Τέρνερ έφτασε τη διαφορά στον… Θεό, καθώς αυτή στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στους 19 πόντους, καθώς το σκορ βρισκόταν στο 70-51.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Λοβ με δύο σερί δίποντα αύξησε το σκορ στους 22 πόντους για πρώτη φορά στον αγώνα, με τον Δικέφαλο να κάνει… πάρτι στο παρκέ. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 85-66, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπο Μπιτς.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66

Έξι χρόνια ελεύθερος ο ΠΑΟΚ! (pics+video)