Όλη η Ευρώπη έπαιζε μπάλα (videos)

Γκολ και φάσεις από όλες τις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις

Ο Ολυμπιακός στριμώχτηκε άσχημα από την Αντβέρπ αλλά ένα γκολ του Ρέαμπτσιουκ έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Ο Ελ Αραμπί έδωσε με δυνατή κεφαλιά το προβάδισμα στους Πειραιώτες στο 52′, με τους Βέλγους να ισοφαρίζουν με κεφαλιά του Σαμάτα στο 75′.

Ο Ρέαμπτσιουκ με σουτ στο 88′ έδωσε τη νίκη με 2-1, με την Αντβέρμπ να μένει και με δέκα ποδοσφαιριστές στο 91′, με δεύτερη κίτρινη στον Μπατάλιε.

Η νίκη της Γουέστ Χαμ στο Ζάγκρεμπ και η φοβερή ανατροπή της Μπέτις επί της Σέλτικ «σημάδεψαν» το «πρώτο πιάτο» της πρεμιέρας των ομίλων του Europa League.

Μπέτις και Σέλτικ δεν είχαν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν και στην πρώτη τους μάχη οι Ανδαλουσιάνοι έφυγαν νικητές με 4-3, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2.

Οι «καθολικοί», που είχαν τον Βασίλη Μπάρκα στον πάγκο, έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, ωστόσο, δεν απέφυγαν την 8η σερί ήττα τους σε ισάριθμες επισκέψεις τους στην Ισπανία τα τελευταία χρόνια.

Από την άλλη η Μπέτις επιβεβαίωσε τη δυναμική που έχει στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», όπου παραμένει αήττητη στους ομίλους του Europa League με 4-3-0, έχοντας δεχτεί με τα σημερινά τρία τέρματα.

Την πρώτη της νίκη μετά από μία ισοπαλία και τρεις ήττες που είχε στην Ευρώπη πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης η Γουέστ Χαμ και, μάλιστα, εκτός έδρας.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο τα «σφυριά» επικράτησαν 2-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, με τους Κροάτες να παραμένουν με μόλις 2 νίκες μετά από 16 αναμετρήσεις με αγγλικές ομάδες (2 ισοπαλίες, 12 ήττες).

Η Λάτσιο είχε αποκλείσει την Γαλατασαράι το 2016 με μία νίκη και μία ισοπαλία στην ίδια διοργάνωση, ωστόσο, οι Τούρκοι με το γκολ του Ουντέρ επικράτησαν απόψε στην Κωνσταντινούπολη με 1-0 και πήραν… κεφάλι στον 5ο όμιλο.

Ο Ταξιάρχης Φούντας ήταν στην στην ενδεκάδα της Ραπίντ Βιέννης (αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό), παρ΄ όλα αυτά η Γκενκ κατάφερε στις καθυστερήσεις με το «πρώτο βιολί» της στην επίθεση, Πολ Ονουάτσου, να «παγώσει» την «Αλιάνζ» και να φύγει νικήτρια με 1-0.

Την πολύ καλή παράδοση που έχει στo Europa League συνέχισε και στο «Άιμπροξ» η Λιόν. Με το 2-0 επί της Ρέιντζερς οι «Λιονέ» συμπλήρωσαν 19 ματς με μόλις μία ήττα στους ομίλους της διοργάνωσης, ενώ στα 10 τελευταία ματς εκτός έδρας έχει 5 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Για την πρωταθλήτρια Σκωτίας η αποψινή ήταν η πρώτη ήττα μετά από 10 ματς σε ομίλους τους Europa League και μόλις η 5η στους τελευταίους 28 αγώνες που έχει δώσει σε όλες τις διοργανώσεις.

Αϊντχόφεν και Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχθηκαν ισόπαλες, 2-2, στην πρώτη μεταξύ τους ευρωπαϊκή αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να προηγούνται και τους Βάσκους ν΄ απαντούν άμεσα με δύο γκολ. Τελικά η PSV ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος, στη 12η ισοπαλία της σε 33 ματς απέναντι σε ισπανικές ομάδες.

Η πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση ανάμεσα σε Λέστερ και Νάπολι δεν ανέδειξε νικητή (2-2) στο «Κινγκ Πάουερ». Η ισοπαλία, πάντως, αφήνει ικανοποιημένους τους Ιταλούς, καθώς για περίπου 70 λεπτά βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-0, ωστόσο, με τον Οσιμιέν κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα».

Η Νάπολι από την πλευρά της συνέχισε την παράδοση που την θέλει να μην μπορεί να νικήσει σε αγγλικό έδαφος, όπου σε 10 ματς έχει 4 ισοπαλίες και 6 ήττες. Στον πάγκο των «παρτενοπέι» βρέθηκε ο Κώστας Μανωλάς.

Όπως και το 2007/2008 στην φάση των ομίλων του Κυπέλλου UEFA, έτσι κι απόψε, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και Φενέρμπαχτσε αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 (τότε το ματς είχε τελειώσει 2-2 στην Κωνσταντινούπολη). Η Φενέρ έμεινε αήττητη επί γερμανικού εδάφους (μία νίκη, μία ισοπαλία), ενώ μία νίκη και δύο ισοπαλίες στην έδρα της μετρά η Αϊντραχτ απέναντι στους Τούρκους.

Μοιραίος παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν ο Δημήτρης Πέλκας, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 76΄ αντί του Οζίλ και στο 90΄ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο πέναλτι που εκτέλεσε (απέκρουσε ο Κέβιν Τραπ).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της πρεμιέρας των ομίλων του Europa League έχουν ως εξής:

1ος όμιλος
Μπρόντμπι (Δανία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 0-0
Ρέιντζερς (Σκωτία)-Λιόν (Γαλλία) 0-2
(23΄ Εκαμπί, 55΄ Σλιμάνι)

2ος όμιλος
Μονακό (Γαλλία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 1-0 (66΄ Ντιατά)

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) 2-2
(32΄ Γκέτσε, 54΄ Γκάκπο – 34΄ Γιανουζάι, 39΄ Ίσακ)

3ος όμιλος
Λέστερ (Αγγλία)-Νάπολι (Ιταλία) 2-2
(9΄ Πέρεθ, 65΄ Μπαρνς – 69΄, 87΄ Οσιμιέν)
Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 0-1
(90΄+2 Ζιγκό)

4ος όμιλος
Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Αντβέρπ (Βέλγιο) 2-1
(53΄ Ελ Αραμπί, 87΄ Ρέαμπτσιουκ – 75΄ Σαμάτα)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μπράγκα (Πορτογαλία) 2-1
(75΄ Ρόντιτς, 85΄πεν. Κάταϊ- 76΄ Γκαλένο)

Μίντιλαντ (Δανία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 1-1
(3΄ Ίσακσεν – 32΄ Ντεσπόντοβ)

7ος όμιλος
Μπέτις (Ισπανία)-Σέλτικ (Σκωτία) 4-3
(32΄ Μιράντα, 35΄,53΄ Χουάνμι, 51΄ Ιγκλέσιας – 15΄ Ατζέτι, 26΄πεν. Γιουράνοβιτς, 87΄ Ραλστον)

(22΄ Μιχαΐλ Αντόνιο, 50΄ Ράις)

Η εμφατική νίκη της Ρόμα επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας (5-1, με ανατροπή), το μεγάλο διπλό-μισή… πρόκριση της Παρτιζάν Βελιγραδίου στην Κύπρο επί της Ανόρθωσης (2-0), το άνετο 3-1 της Μπόντο Γκλιμτ επί της Ζόρια και το γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη με την Αλκμάαρ (2-2 εκτός με την Ράντερς) «σημάδεψαν» το δεύτερο… πιάτο της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League.

Οι «τζιαλορόσι» του Ζοσέ Μουρίνιο βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 10ο λεπτό, όμως στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί και με πέντε γκολ (έμειναν με δέκα παίκτες οι Βούλγαροι στο 80′, μετά τη 2η κίτρινη στον Βίλντσουτ) ξεκίνησαν με το… δεξί στον 3ο όμιλο, πιάνοντας εξαρχής θέση στην κορυφή.

Η Παρτιζάν με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέρασε νικηφόρα από το «Γ.Σ.Π.» και πήρε απ’ την πρώτη κιόλας «στροφή» του 2ου ομίλου ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση, ενώ σημαντική νίκη σημείωσε και η Γιάμπλονετς επί της Κλουζ με 1-0 (4ος όμιλος).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League έχουν ως εξής: