Στην κορυφή με ιστορικό Τζίμα!

Ο νεαρός «killer» έδωσε το τρίποντο στον ΠΑΟΚ Β

Με τον Στέφανο Τζίμα να κάνει… πάταγο και να γράφει ιστορία, ο ΠΑΟΚ Β κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και να ανέβει ξανά στην κορυφή της Super League 2, επεκτείνοντας το αήττητο σερί του.

Παιχνίδι κέντρου με τις δυνατές μονομαχίες να κυριαρχούν στον άξονα, με τις φάσεις ωστόσο μπροστά από τις δύο εστίες να λείπουν, τουλάχιστον στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης.

Η πρώτη τελική μπορεί να ήρθε για τον ΠΑΟΚ Β στο 5′, με ένα σουτ του Γρόσδη, ωστόσο η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε από τους φιλοξενούμενους, στο 13′.

Ο Κοζορώνης ανέλαβε εκτέλεση φάουλ από τα 25 περίπου μέτρα, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία του Μπαλωμένου.

Όσο περνούσε η ώρα, οι «ασπρόμαυροι» του Πάμπλο Γκαρσία άρχισαν να παίρνουν πίσω τα μέτρα στο γήπεδο, ισορροπώντας την κατάσταση που είχε γύρει προς την ομάδα της Καρδίτσας.

Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο ΠΑΟΚ Β ήταν αυτός που έβγαλε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο 38′ ο Πανίδης, με τον Έλληνα επιθετικό να βγαίνει τετ α τετ με τον Γκέκα, και τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης να υποχρεώνεται σε μεγάλη επέμβαση. Στη συνέχεια της φάσης ο Μελετίδης βρήκε τον Γρόσδη, με το πλασέ του να φεύγει λίγο άουτ.

Λίγο αργότερα, στο 41΄ο ΠΑΟΚ Β έφτασε σε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Τασιούρας έκανε από τα δεξιά  την ατομική ενέργεια, γύρισε στον Σπυράκο που από κοντά πλάσαρε, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκέκα.

Στις καθυστερήσεις ο Αθανασιάδης λίγο έλειψε να σκοράρει κατά τις πρώην ομάδας του, με τον αρχηγό της Αναγέννησης πλέον, να πλασάρει λίγο έξω, από το ύψος της μικρής περιοχής, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, χωρίς σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ζήση Χατζηστραβό, αντικαθιστώντας τον Τάσο Μελετίδη, που είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αντίστοιχο με το ξεκίνημα του πρώτου, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση και τις δυνατές μονομαχίες να κυριαρχούν, αλλά να μην βρίσκουν την τελική πάσα.

Ο ΠΑΟΚ Β έφτασε κοντά στο γκολ στο 58′, από τα πόδια… αντιπάλου. ο Σπυράκος κάνε όμορφη ατομική προσπάθεια του.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ Β πάτησε… γκάζι, και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Στο 69′ ήρθε η «προειδοποίηση» από το δίδυμο Μπράντονιτς και Τζίμα, με τον δεύτερο να περνά μόλις λίγα λεπτά πριν στο παιχνίδι.

Μέσα σε τέσσερα λεπτά, ο 16χρονος φορ έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αλλά και ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία του ΠΑΟΚ σε επαγγελματική κατηγορία.

Στο 70′ ο ταλαντούχος φορ έκανε την επέλαση από τα αριστερά, και με όμορφο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-0, λύνοντας τον «γόρδιο δεσμό», για να γράψει ιστορία, σκοράροντας επαγγελματικό γκολ σε ηλικία 16 ετών, 10 μηνών και 20 ημερών.

Τέσσερα λεπτά μετά, η δουλειά του ήταν ακόμα πιο εύκολη, με τον Μπράντονιτς να κάνει την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, να περνάει τον αντίπαλο και να δίνει έτοιμο γκολ στον νεαρό φορ, που από κοντά δεν αστόχησε, για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα!

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, με τους «ασπρόμαυρους» να συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους για να ανέβουν ξανά στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς , εκτοπίζοντας τον Παναθηναϊκό Β.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τασιούρας, Γιαξής, Παναγιώτου, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (81′ Νινούα), Μπράντονιτς (90+3′ Δαρέλας), Σπυράκος (66′ Σμυρλής), Μελετίδης (46′ Χατζηστραβός), Πανίδης (66′ Τζίμας).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Π. Αμανατίδης): Γκέκας, Δημόπουλος, Αναστόπουλος, Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Λαγός, Ριέρα (77′ Μπάλλας), Βερνάρδος, Τσβετάνοφ, Αθανασιάδης (77′ Γιάκος).