Στον τελικό η Κ17!

Τον Ολυμπιακό στο τελικό του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ που νίκησε τον Παναθηναϊκό με 2-1

Στον τελικό του πρωταθλήματος προκρίθηκε η ομάδα  Κ17 του ΠΑΟΚ, καθώς  κέρδισε στο φάιναλ φορ της Ξάνθης την ομάδα του Παναθηναϊκού  με σκορ 2-1. Πλέον οι ασπρόμαυροι θα αντιμετωπίσουν την Δευτέρα, τον Ολυμπιακό, σε μία μάχη όπου όποιος την κερδίσει θα κατακτήσει τον τίτλο.

Οι ποδοσφαιριστές του δικεφάλου μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης συγκεκριμένα στο 35ο δευτερόλεπτο σκόραραν με τον Κουλούρη. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχη, καθώς εκτός από την κατοχή της μπάλας είχαν και τις ευκαιρίες, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι να μπει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι φάνηκαν να πατάνε καλύτερα αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Σοιλέμέζογλου. Στο 68΄ο Κώστας πήρε την θέση του Δημητριάδη και έξι λεπτά αργότερα με όμορφο σουτ έξω απο την περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους ασπρόμαυρους.

Οι παίκτες του τριφυλλιού το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στάικου. Στο 90ο λεπτό η ομάδα του ΠΑΟΚ σκόραρε και για τρίτη φορά με τον Πόζογλου αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ύστερα από υπόδειξη για οφσάιντ.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Σοϊλεμεζόγλου, Κασαπίδης (76′ Κατσουμπάς), Παντεκίδης, Τσελεπίδης, Βασαΐτης, Πατράλης, Πόζογλου, Τουμανίδης (78΄ Χατζηδήμπας), Κουλούρης (89΄ Πούφλης), Δημητριάδης (68΄ Κώστας), Δεληγιαννίδης (53΄ Τσολακίδης)

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Κοτσάρης, Στρατήγης (27΄ Μπαλατσούρας), Σερβιλάκης, Τζανουλίνος, Αρναούτογλου (68΄ Ρούμπος), Στάικος, Τουρούκης, Αγγελόπουλος (78΄ Χρυσικός), Μέραϊ (68΄ Παπανικολάου), Νιούμαν, Ζαφειράκης

Στον τελικό ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό που νωρίτερα διέσυρε την Ξάνθη με 4-0.