Απόλυτο αφεντικό (video)

Δύο νίκες, έξι βαθμοί, πέντε γκολ, τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ… Κάπως έτσι γράφθηκε η «ιστορία» των δύο φετινών αναμετρήσεων του ΠΑΟΚ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Ο «Δικέφαλος» πήρε το απόλυτο των βαθμών από τους δύο αγώνες εναντίον της ομάδας των Ιωαννίνων επικρατώντας τόσο στο φινάλε του α’ γύρου με 3-1 […]

Δύο νίκες, έξι βαθμοί, πέντε γκολ, τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ… Κάπως έτσι γράφθηκε η «ιστορία» των δύο φετινών αναμετρήσεων του ΠΑΟΚ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Ο «Δικέφαλος» πήρε το απόλυτο των βαθμών από τους δύο αγώνες εναντίον της ομάδας των Ιωαννίνων επικρατώντας τόσο στο φινάλε του α’ γύρου με 3-1 στους «Ζωσιμάδες», όσο και στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με 2-0 στην Τούμπα.

Ας θυμηθούμε τι έγινε στις δύο αναμετρήσεις του πρωταθλήματος ανάμεσα στις δύο ομάδες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΟΚ 1-3 (Σαλπιγγίδης 20′, 67′, Αθανασιάδης 32′ – Ίλιτς 76’)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 στους Ζωσιμάδες του ΠΑΣ Γιάννινα και με εκείνη τη νίκη του εδραιώθηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας, τότε, προβάδισμα έξι βαθμών από Αστέρα Τρίπολης και Ατρόμητο Αθηνών.

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης «χτύπησε» δύο φορές, ο Στέφανος Αθανασιάδης μία και ο ΠΑΟΚ έφυγε από τα Ιωάννινα με ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας τρίποντο.

Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς

Κίτρινες κάρτες: Φεγκρούς, Κάτσε, Λόρενς, Βιβιάν, Αθανασιάδης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Φεγκρούς, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Κειτά (60′ Βίλα), Τσουκαλάς, Οικονόμου (77′ Ντάσιος), Μιχαήλ, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Ιλιτς, Κοροβέσης (87′ Νικλητσιώτης).

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Βιβιάν, Κουμάλο, Αποστολόπουλος, Λίνο, Κάτσε, Φωτάκης, Λάζαρ (82′ Ρομπέρ), Λόρενς (77′ Γιάννου), Σαλπιγγίδης (89′ Κίτσιου), Αθανασιάδης.

[youtube id=”K08VAbYT5u4″]

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0 (Γεωργιάδης 68’, Κατσουράνης 80’)

Η νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος έδωσε στον ΠΑΟΚ το πλεονέκτημα του +4 στα πλέι οφ. Αν κάτι έχει να θυμούνται οι φίλοι της ομάδας από εκείνο το παιχνίδι είναι η επιστροφή στα γκολ του Γιώργου Γεωργιάδη και το πανέμορφο γκολ του Κώστα Κατσουράνη σ’ ένα δεύτερο ημίχρονο, όπου ο «Δικέφαλος» ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στο στόχο του.

Διαιτητής: Στέφανος Μαντάκης

Κίτρινες κάρτες: Γλύκος, Φωτάκης, Κίτσιου, Ντε Βινσέντι, Κειτά.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Λίνο, Κωνσταντινίδης, Κουμαλό, Κατσουράνης, Κάτσε, Λάζαρ (65′ Γεωργιάδης), Καμαρά, Φωτάκης, Λόρενς (46′ Ιντζίδης), Σαλπιγγίδης (77′ Κίτσιου).

ΠΑΣ Γιάννινα: Φεγκρούς, Λίλα, Πάντος (78′ Ντάσιος), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ίλιτς (85′ Βίλα), Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Τσουκαλάς (85′ Κειτά), Κολοβέτσιος, Κοροβέσης.