Αχ αυτά τα πέναλτι! (βίντεο)

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε με σκορ 1-3 από την αντίστοιχη του Ουζμπεκιστάν με την πορεία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο Παγκόσμιο Κύπελλο Νέων να φτάνει στο τέλος της. Βασικός αγωνίστηκε ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης, ενώ ο Πέλκας έμεινει στον πάγκο. Η Εθνική μας στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού παρότι είχε την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε […]

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε με σκορ 1-3 από την αντίστοιχη του Ουζμπεκιστάν με την πορεία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο Παγκόσμιο Κύπελλο Νέων να φτάνει στο τέλος της.

Βασικός αγωνίστηκε ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης, ενώ ο Πέλκας έμεινει στον πάγκο.

Η Εθνική μας στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού παρότι είχε την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των Ουζμπέκων, με αποτέλεσμα το πρώτο σουτ του αγώνα να γίνει στο 110 λεπτό.

Έξι λεπτά αργότερα ο Σταφυλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με αποτέλεσμα το Ουζμπεκιστάν να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσει την ελληνική εστία.

Στο 23΄το Ουζμπεκιστάν απείλησε για πρώτη φορά με  κεφαλιά του Γιουλντάσοβ  ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ύστερα από σέντρα από τα δεξιά ο Μαχσταλίεβ ο οποίος ήταν αφύλακτος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του Καπίνο για το 0-1.

Στο 33′ η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Διαμαντάκος μαρκαρίστηκε από τον Κόζακ μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέβαλε ο Κώστας Σταφυλίδης ο οποίος ήταν ψύχραιμος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρνο και συγκεκριμένα στο 60, ο Κουρμπέλης μάρκαρε τον Φομίν μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Αστέρα Τρίπολης.  Ο Σεργκέεβ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Ουζμπεκιστάν με 2-1.

Και στο 83΄όλα τελείωσαν ο Κωνσταντινίδης μάρκαρε άτσαλα μέσα στην περιοχή με αποτέλεσμα το Ουζμπεκιστάν να κερδίσει ακόμα ένα πέναλτι. Ο Ραχμάνοβ εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Κωνσταντινίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κουρμπέλης, Σταφυλίδης, Μπάλλας (58′ Μπουγαϊδης), Φουρλάνος, Μπουχαλάκης (68′ Μπακασέτας), Κολοβός, Γιαννιώτας (73′ Ράνος), Διαμαντάκος.

Ουζμπεκιστάν (Αχμαντιάν Μουσάεφ): Αμάνοβ, Σαμσιτντίνοβ, Ραχμάνοβ, Γιουλντάσοβ, Φόμιν, Μαχσταλίεβ, Κόζακ (81′ Ουρινμπόεβ), Τουράποβ (89′ Γιουσούποβ), Σεργκέεβ (85′ Χακίμοβ), Σαμπιρχοτζάεβ, Ουμπαϊντουλάεβ.