Το μήνυμα Ολίσε-Βούκιτς!

Οι δύο παίκτες “μεταμόρφωσαν” τον ΠΑΟΚ στο φιλικό με τον Εθνικό Γαζώρου

Η είσοδος των Βούκιτς και Ολίσεπου δεν ξεκίνησαν βασικοί στο ματς με την Μέταλιστ, βοήθησε στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο και ο Δικέφαλο κέρδισε τον Εθνικό Γαζώρου στο φιλικό ματς της Τούμπας με 2-0 χάρη στα γκολ των Δεληγιαννίδη (59′) και Ολίσε (71′).  Με ενδιαφέρον και η παρουσία του Νέτσιντ που έδειξε τις τεχνικές του αρετές αλλά και ότι δεν είναι 100% ετοιμος.

Χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε  ο Χουμπ Στέφενς για την ετοιμότητα κάποιων παικτών του ενόψει του επαναληπτικού με την Μέταλιστ και κυρίως από αυτούς που δεν ήταν βασικοί ή δεν αγωνίστηκαν στο πρώτο ματς του προκριματικού γύρου για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με 4-4-2 και είχε πρόβλημα ανάπτυξης με τους Πόποβιτς και Δεληγιανίδη να είναι θετικοί όχι όμως και οι Λόπεθ – Σκόνδρας που δείχνουν ακόμα ανέτοιμοι. Άτυχος σε αυτό το πρώτο 45λεπτο ο Κατσικά που χτύπησε και αντικαστάθηκε.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν πολύ καλύτερη για τον ΠΑΟΚ που έπαιξε 4-2-3-1. Στο ματς πέρασαν οι Βούκιτς ( έπαιξε πίσω από τον Νέτσιντ) και Ολίσε που με προσωπικές ενέργειες, προωθήσεις και κάθετες μπαλιές άλλαξαν την εικόμα τους ματς και αυτήν του Δικεφάλου. Ο ΠΑΟΚ έβαλε την μπάλα κάτω, πέτυχε δύο γκολ και αυτό που”κρατάμε” από το παιχνίδι είναι η εμφάνιση των Βούκιτς-Ολίσε, την θετική παρουσία του Λόρενς αλλά και την όρεξη του Νέτσιντ να δείξει τι μπορεί να κάνει. Ωστόσο ο Τσέχος αν και προσπάθησε και κράτησε αλλά και μοίρασε μπάλα, έδειξε πως ακόμα δεν είναι έτοιμος 100%.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σπυρόπουλος, Λόπεθ, Κατσικάς, Σκόνδρας, Κάτσε, Λόρενς, Πόποβιτς, Δεληγιαννίδης, Γιάννου, Νέτσιντ.

Εθνικός Γαζώρου: Παπαθανασίου, Κουκόλης, Κωφοκώτσιος, Χατζηδημητρίου, Μουσικάκης, Μερεσιώτης, Παπαδόπουλος, Δέντσας, Γαϊδαρτζής, Ναστέφσκι, Μεταλλίδης.