ΠΑΟΚ Vs ανατολικό μπλοκ

Ο ΠΑΟΚ έχει παίξει με ομάδες από Ρωσία, Πολωνία, Ουκρανία, Γεωργία κτλ

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε πρώτη φορά στη Μολδαβία για ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι. Ομως, δεν θα είναι η πρώτη  φορά απέναντι σε ομάδα που προέρχεται από το λεγόμενο πρώην ανατολικό μπλοκ. Ο Δικέφαλος έχει δώσει ματς σε χώρες όπως η πρώην Σοβιετική Ένωση, η νυν Ρωσία,  η Πολωνία, η Ουκρανία, η Γεωργία, η Βουλγαρία, το Καζακστάν και η Ρουμανία.

Τα «Σπορ του Βορρά» φιλοξενούν σήμερα μία αναδρομή στις μάχες του ΠΑΟΚ με τις ομάδες του άλλοτε ανατολικού μπλοκ.

Η πρώτη και… άγραφη (για την ΟΥΕΦΑ) παρουσία του ΠΑΟΚ σε χώρα του πρώην ανατολικού μπλοκ ήταν τη σεζόν 1970-’71 όταν γνώρισε βαριά ήττα με 5-0 από την Ντιναμό Βουκουρεστίου για το Κύπελλο Εκθέσεων.

Δύο χρόνια αργότερα ο ΠΑΟΚ ξεκινούσε την πορεία για τους «8» του κυπέλλου Κυπελλούχων από την Πολωνία.

Στο γήπεδο του στρατού (Polish Army Stadium) απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Λέγκια Βαρσοβίας, αν και προηγήθηκε με γκολ του Τερζανίδη.

Ταξιδεύοντας στο Κίεβο τον Οκτώβριο του 1976 ο «Δικέφαλος» γνώριζε εξ αρχής ότι θα έχει δύσκολη αποστολή απέναντι στην πανίσχυρη, τότε, πρωταθλήτρια Σοβιετικής Ενωσης, Ντιναμό Κιέβου. Αυτό επαληθεύτηκε και μέσα στο γήπεδο με το 4-0 υπέρ των Ρώσων.

Δεύτερη επίσκεψη στην Πολωνία και δεύτερο θετικό αποτέλεσμα τον Σεπτέμβριο του 1977 για το κύπελλο κυπελλούχων με την εύκολη νίκη 2-0 επί της Ζαγκλέμπιε σ’ ένα ματς που αγωνίστηκε ο Αγγελος Αναστασιάδης.

Ο ΠΑΟΚ επισκέφτηκε τη Βουλγαρία και το Πλόβντιβ για να αντιμετωπίσει τον Σεπτέμβριο του 1983 την Λοκομοτίβ στα πλαίσια του α’ γύρου του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Το εμπόδιο αποδείχθηκε εύκολο, καθώς νίκησε 2-1 με γκολ των Δημόπουλου και Γεωργόπουλου.

Η μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας νίκη, όχι μόνο του ΠΑΟΚ, αλλά και όλων των ελληνικών ομάδων στα ευρωπαϊκά κύπελλα καταγράφηκε στην Τιφλίδα. Στις 16 Σεπτεμβρίου 1999 ο ΠΑΟΚ συνέτριψε με 7-0 την Λοκομοτίβ, πετυχαίνοντας τα επτά γκολ μέχρι το 69ο λεπτό.

Ο «Δικέφαλος» επισκέφτηκε δύο φορές, μέσα σ’ ένα μήνα, την Ουκρανία το φθινόπωρο του 2005.

Αρχικά πήρε μια παλικαρίσια πρόκριση επί της Μέταλιστ (2-2) τελειώνοντας το ματς με εννιά παίκτες και στη συνέχεια αντιμετώπισε για τη φάση των ομίλων του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την πανίσχυρη Σαχτάρ από την οποία ηττήθηκε 1-0 με αμφισβητούμενο πέναλτι – γκολ του Μπραντάο και τον Ρατς να αγωνίζεται με τη φανέλα της Σαχτάρ εναντίον του ΠΑΟΚ!

Την ίδια χρονιά επισκέφτηκε και το Βουκουρέστι, όπου υπό καταρρακτώδη βροχή ηττήθηκε 1-0 από τη Ραπίντ.

Στο Λβιβ της Ουκρανίας ο ΠΑΟΚ σφράγισε την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ την περίοδο 2011-2012. Με γκολ του Μπαλάφα άφησε έξω (1-1) την Καρπάτι του Λούκας Πέρεθ.

Την ίδια χρονιά για τους ομίλους θα βρεθεί στο Καζάν και θα αποσπάσει ισοπαλία 2-2 από την Ρούμπιν. Προηγήθηκε με τον Αθανασιάδη, οι Ρώσοι απάντησαν με δύο γκολ μέσα σε 13 λεπτά στο β’ μέρος για να ισοφαρίσει ο Φωτάκης στο 81ο λεπτό.

Πέρσι για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ για τέταρτη φορά πήγε στην Ουκρανία (1-1) με την Μέταλιστ στο Χάρκοβο και παίρνοντας την πρόκριση στα… χαρτιά.

Τέλος στο πιο μακρινό ταξίδι του σε χώρα του πρώην ανατολικού μπλοκ ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε πέρσι στην Αστάνα του Καζακστάν και επικράτησε με 2-0 για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο… χαμός στην λήξη σε εικόνες (pics-video)