Ικανοποίηση παρά την ήττα

Η εξήγηση του Σούλη Μαρκόπουλου

Ο Σούλης Μαρκόπουλος έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών τού ΠΑΟΚ στο ματς με την Ούνικς.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος παραδέχτηκε την δυσκολία της αναμέτρησης για τον ΠΑΟΚ αφού η Ούνικς είναι ομάδα υψηλού επιπέδου. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ μίλησε μετά τη λήξη του αγώνα για το φιλικό, τα κέρδη της ομάδας του, αλλά και τον τραυματισμό του Τζούλιαν Βον.

Συγκεκριμένα ο Σούλης Μαρκόπουλος ανέφερε, «Ηταν ένα παιχνίδι με μία πολύ δυνατή ομάδα και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι παίκτες μας αντέδρασαν σωστά. Ξέρουμε ότι θέλουμε πολλή δουλειά ακόμη και πάνω σε αυτή την λογική δουλεύουμε όλο αυτό το διάστημα. Νομίζω ότι βαδίζουμε σε ένα καλό δρόμο, μέρα με την μέρα προσπαθούμε να διορθώνουμε τα λάθη μας και να αυξάνουμε τα θετικά μας στοιχεία στο παιχνίδι. Η επιθετική λειτουργία της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο ήταν σίγουρα κάτι που πρέπει να κρατήσουμε, αλλά η καλή επίθεση ξεκίνησε από την καλή άμυνα που παίξαμε και νομίζω ότι αυτό το σημείο του παιχνιδιού ήταν που έδωσε λύσεις και βοήθησε ώστε να πάμε καλύτερα στην επίθεση», ανέφερε αρχικά ο Σούλης Μαρκόπουλος μετά την ήττα του ΠΑΟΚ, από την Ούνικς Καζάν με 86-91 στο πλαίσιο του τουρνουά «Π. Οικονομάκης».

Στη συνέχεια ο Ελληνας κόουτς αναφέρθηκε και στον τραυματισμό του Τζούλιαν Βον: «Πάντα ένας προπονητής αισθάνεται άσχημα όταν βλέπει έναν παίκτη του να τραυματίζεται. Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ο Τζούλιαν».

Ο Τζέικ Οντουμ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με την Ούνικς μιλώντας στο paokbc.gr τόνισε «Αντιμετωπίσαμε μία πολύ ισχυρή ομάδα, από τις πιο δυνατές πιστεύω στην Ευρώπη, με πολύ καλό ρόστερ και καλούς Αμερικανούς παίκτες, αλλά ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί, διεκδικήσαμε ως το τέλος το παιχνίδι και ουσιαστικά το χάσαμε στις λεπτομέρειες και στο ένα σουτ. Για μένα, δεν υπάρχουν φιλικά παιχνίδια στο μπάσκε, ξέρω ότι είναι αγώνες προετοιμασίας, αλλά η νίκη είναι πάντα σημαντική και σίγουρα ειναι δύσκολο να χάνεις ένα παιχνίδι με αυτό τον τρόπο. Νομίζω όμως ότι πετύχαμε τον σκοπό που είχαμε σε αυτό το παιχνίδι, να κάνουμε τα περισσότερα από αυτά που ζήτησε ο προπονητής μας, να βελτιωθούμε σε πολλά σημεία του παιχνιδιού μας και μάλλον ήταν ένα θετικό σημάδι ενόψει της σεζόν που ξεκινά την επόμενη εβδομάδα. Πιστεύω ότι παίξαμε καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακός ο τρόπος που παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο και σίγουρα είναι κάτι που πρέπει να κρατήσουμε από αυτό το παιχνίδι. Μαζί όμως να δούμε και τι δεν κάναμε σωστά, όταν ο αντίπαλος κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και στο τέλος να κερδίσει. Νομίζω ότι κάναμε καλή δουλειά».