Μπορείς στην Γαλλία ΠΑΟΚΑΡΑ!

Ήττα για τον Δικέφαλο αλλά έχει ελπίδες πρόκρισης απέναντι στην Τουρ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-3 σετ Σετ: 2-2 (14-25, 25-23, 22-25, 25-21, 13-15) στο Παλατάκι από την γαλλική Τουρ, στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της φάσης των “16” του CEV Cup, ωστόσο έδειξε, ότι έχει την ικανότητα να κάνει την υπέρβαση και να πάρει αυτός την πρόκριση για την προημιτελική φάση. Η αποστολή ήταν εξ’ αρχής πολύ δύσκολή για τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, οι οποίοι ωστόσο τα έδωσαν όλα και θα μπορούσαν να είχαν πάρει αυτοί την νίκη, εάν ήταν πιο προσεκτικοί. Εκνευριστικές οι διαιτητικές αποφάσεις που έδωσε πνοή στην Τουρ στις κρίσιμες στιγμές.

Με τον Σάσα Στάροβιτς να πραγματοποιεί το επίσημο ντεμπούτο του με τα ασπρόμαυρα, η αναμέτρηση με του Δικεφάλου κόντρα στην Τουρ δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Αν και η ο βαθμός δυσκολίας της αναμέτρησης ήταν εκ των προτέρων γνωστός, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φανούν αρκετά ανταγωνιστικοί, με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να επικρατήσουν εύκολα στο πρώτο σετ με 14-25, σε περίπου 25 λεπτά.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ. Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, με τον Στάροβιτς να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση, προηγήθηκαν με 10-6 και 12-8, δείχνοντας αποφασισμένοι να παλέψουν. Οι Γάλλοι ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή τους, μείωσαν αρχικά την διαφορά, περνώντας μάλιστα μπροστά για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ, με 16-17. O Σμαραγδής με άσο ανέκτησε το προβάδισμα (18-17) ενώ με ξέσπασμα του Ντάντε, η διαφορά αυξήθηκε στο +4, 23-19. Παρ’ ότι η Τουρ έκανε ύστατη προσπάθεια κι επέστρεψε, μειώνοντας σε 23-22 και 24-23, οι ασπρόμαυροι ήταν αυτοί που κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-23, επιστρέφοντας για τα καλά στην διεκδίκηση της πολυπόθητης νίκης.

Ανεβασμένη ήταν η απόδοση των Γάλλων στο τρίτο σετ, με αποτέλεσμα να αποκτήσουν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα. Μάλιστα, το προβάδισμα αυτό έφτασε και στο +4, 16-20, ωστόσο οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν τα παράτησαν. Μείωσαν σε 21-23 με τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, ενώ στη συνέχεια ο Ντάντε δεν κατάφερε από ευνοϊκή θέση να μειώσει τον πόντο, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για την απόφαση των διαιτητών να δώσουν τον πόντο στους Γάλλους. Η Τουρ τελικά κατέκτησε το τρίτο σετ με 22-25, κάνοντας παράλληλα και το 1-2.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 7-8, όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά με 11-9. Ο Δικέφαλος προσπαθούσε να ξεφύγει, όμως ο Γάλλοι ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής, με αποτέλεσμα το τέταρτο σετ να είναι και το πιο αμφίρροπο. Τελικλα, οι παίκτες του Καλμαζίδη, επιδεικνύοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα και αγνοώντας την εκνευριστικές διαιτητικές αποφάσεις, όπως η αυστηρή κόκκινη στον Τερζή για διαμαρτυρία, βρήκαν τον τρόπο, επικρατώντας με 25-21 και στέλνοντας το ματς στο τάιμ μπρέικ.

Το ματς είχε … πάρει φωτιά, το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ, με τον Δικέφαλο να προηγείται στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Ο μεγάλος άσος που πέτυχε ο Νίκος Σμαραγδής έκανε το σκορ 10-9, με τους ασπρόμαυρους, ωστόσο να…λυγίζουν στο τέλος και γνωρίζουν την ήττα με 2-3.

Tα σετ: 2-3 (14-25, 25-23, 22-25, 25-21, 13-15)

Κι όμως! Λαμία-ΠΑΟΚ: 1-9!

«Πόνεσε» τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Λούκας (video)