Την… έχει την πρεμιέρα

Η προϊστορία και τα στατιστικά λίγες ώρες πριν το Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ

Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της εκτός έδρας αναμέτρησης της 1ης αγωνιστικής της Super League κόντρα στον Λεβαδειακό. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background του αγώνα, αλλά και την παράδοση του Δικεφάλου κόντρα στους Βοιωτούς, λίγες ώρες πριν την σέντρα του παιχνιδιού.

#2η μόλις φορά αντιμετωπίζει ο ΠΑΟΚ τον Λεβαδειακό σε πρεμιέρα πρωταθλήματος. Η πρώτη ήταν την σεζόν 2009-10 όταν οι δύο αντίπαλοι έκαναν πρεμιέρα για την σεζόν και ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-0 χάρη στα γκολ των Βιεϊρίνια (62’), Φιλομένο (65’) και Κουτσιανικούλη (72’). Πάντως, οι δύο ομάδες το 2017 έκαναν ποδαρικό, αφού στις 3 Ιανουαρίου αγωνίστηκαν στην Βοιωτία και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Δημήτρη Πέλκα , σε εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής της Super League.

#3 γκολ έχει σημειώσει ο Βλάνταν Ίβιτς σε εκτός έδρας αγώνα με τον Λεβαδειακό και είναι ο πρώτος σκόρερ του Δικεφάλου στις αναμετρήσεις που έχουν γίνει στην Βοιωτία. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ είναι ο ένας από τους 20 ποδοσφαιριστές που έχουν σκοράρει εκεί. Ακολουθεί με δύο ο Στέφανος Αθανασιάδης που σημείωσε δύο γκολ στην ήττα του ΠΑΟΚ με 4-3 στις 22 Απριλίου 2012.

#6 νίκες σε 15 εκτός έδρας αγώνες με τον Λεβαδειακό έχει ο ΠΑΟΚ και μάλιστα μόνο στη μια από αυτές έχει δεχθεί γκολ. Υπάρχουν τρεις νίκες με σκορ 1-0 που είναι η πρώτη που σημείωσε στην Βοιωτία τον Μάρτιο του 1995 και μια τη σεζόν 2012-13. Με 1-0 υπέρ του Δικεφάλου τελείωσε και η περσινή αναμέτρηση, με το γκολ του Δημήτρη Πέλκα στο 84ο λεπτό, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει με 3-0 την σεζόν 2008-09 και 2-0 το 2009-10. Το 2014-15 ήταν η μοναδική περίοδος που νίκησε χωρίς να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, αφού ο Κονέ σκόραρε στο 80ο λεπτό και απλά μείωσε σε 2-1 (12′ Τζαβέλλας – 51′ Περέιρα).

#Στα 16 συνολικά παιχνίδια Λεβαδειακού – ΠΑΟΚ για την Α’ Εθνική, τέσσερα έχουν λήξει ισόπαλα και έξι φορές έχουν επικρατήσει οι Βοιωτοί. Στα τρία από τα τέσσερα ματς που έχουν τελειώσει ισόπαλα έχουν σκοράρει και οι δύο αντίπαλοι.

#3 μόλις φορές από τις 16 που έχει αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό εκτός έδρας δεν έχει καταφέρει να σκοράρει ο ΠΑΟΚ εκεί. Η πρώτη ήταν την σεζόν 1993-94 (1-0), η δεύτερη την σεζόν 2007-08 (2-0) και η τρίτη το 2016-17 όταν έφυγαν από το γήπεδο με το 0-0.

Eδώ Άπελντορν: Day-8 (video)