“Λύγισε” η Αίγυπτος του Ουάρντα

Δεν άντεξε απέναντι στην Ουρουγουάη

Με γκολ του Χιμένες ένα λεπτό πριν τη λήξη, η Ουρουγουάη κέρδισε 1-0 την Αίγυπτο, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στον πρώτο όμιλο του Μουντιάλ. Ο Αμρ Ουάρντα, που πήρε φανέλα βασικού αγωνίστηκε για 82΄ στην αναμέτρηση, έχοντας πολύ καλή παρουσία.

Με τους Σουάρες και Καβάνι μπλοκαρισμένους, και τους Νάντες-Αρασκαέτα να μην μπορούν να ανοίξουν την αμυντική γραμμή της Αιγύπτου, η Ουρουγουάη προσπάθησε να απειλήσει μόνο με μακρινά σουτ του Καβάνι που αναγκαζόταν να βγει αρκετά έξω από την περιοχή για να πάρει μπάλα.

Έτσι, η μοναδική αξιόλογη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 28′ με τον Σουάρες και αυτό από στημένη φάση με τον άσο της Μπαρτσελόνα από κοντά να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Με τους Αιγύπτιους απόλυτα προσηλωμένους στα καθήκοντά του κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το μηδέν.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, με την Ουρουγουάη πάντως να είναι περισσότερο δραστήρια αλλά ο Σουάρες ήταν ξεκάθαρα σε άσχημη ημέρα με αποτέλεσμα στο 49′ να χάσει νέα σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Ελ Σενάουι.

Στη συνέχεια η Αίγυπτος προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό και τα κατάφερε με τους παίκτες του Ταμπάρες να δείχνουν ξανά εγκλωβισμένοι. Ο πολύπειρος τεχνικός έκανε διπλή αλλαγή βάζοντας νέους ακραίους σε μια προσπάθεια να ανοίξει την άμυνα της Αιγύπτου, αλλά το πρόβλημα με τον παίκτη που θα… τάιζε τους Σουάρες-Καβάνι παρέμεινε.

Ο Σουάρες είχε βάλει στόχο να γίνει ο μοιραίος του αγώνα και στο 73′ έχασε τρίτη μεγάλη ευκαιρία όταν αντί να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, προσπάθησε να τον περάσει αλλά ο Ελ Σενάουι καπάκωσε την μπάλα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση της Ουρουγουάης αυξήθηκε με την Αίγυπτο να γυρίζει όλη πίσω για να κρατήσει την «λευκή» ισοπαλία.

Οι ενδεκάδες:

Αίγυπτος: Ελ Σενάουι, Φατχί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Σαφί, Χάμεντ (50′ Μόρσι), Ελνένι, Τρεζεγκέ, Σαΐντ, Ουάρντα (82′ Σομπχί), Μόχσεν (63′ Καχράμπα).

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Βαρέλα, Χιμένες, Γκοδίν, Κάσερες, Νάντες (58′ Σάντσες), Βεσίνο (88′ Τορέιρα), Μπεντανκούρ, Αρασκαέτα (58′ Ροντρίγκες), Καβάνι, Σουάρες.