Μια… ζωγραφιά δεν έφτασε!

Ο Ζαμπά πέτυχε γκολάρα αλλά η Γάνδη ισοφάρισε 1-1 στις καθυστερήσεις τον ΠΑΟΚ

Το υπέροχο γκολ του Ζαμπά στο 29′ δεν ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ για να πάρει τη νίκη επί της Γάνδης, σε φιλικό παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους. ΟΙ Βέλγοι ισοφάρισαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1.

Με τον Ουάρντα για πρώτη φορά βασικό ήταν η αρχική ενδεκάδα που παρέταξε ο Ράζβαν Λουτσέσκου. Ο Γλύκος ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Χατσερίδης ήταν η τετράδα της άμυνας, Σάχοφ και Κάνιας τα αμυντικά χαφ, μπροστά τους ο Πέλκας, στα άκρα οι Ουάρντα και Ζαμπά και στην κορυφή της επίθεσης ο Μυστακίδης. Από την πλευρά της, η Γάνδη παρατάχθηκε με 4-3-3 έχοντας τους Αντριάσεβιτς, Ράσκιν και Φοκέτ στην επίθεση.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες που έψαχναν τα πατήματα και τους χώρους τους μέσα στο γήπεδο. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τον ΠΑΟΚ, όταν στο 12′ ο Ουάρντα με γυριστό σουτ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο 15′, χωρίς στόχο ήταν και μακρινό σουτ του Κάνιας.

Ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας κυρίως από τις πτέρυγες να διασπάσει την άμυνα των Βέλγων. Στο 24′, οι “ασπρόμαυροι” απείλησαν και πάλι με καλό σουτ του Βιεϊρίνια που έφυγε λίγο άουτ. Στο 29′, ήρθε η ώρα του Ζαμπά όμως, ο οποίος με εντυπωσιακό σλάλομ και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πλάσαρε ιδανικά για να κάνει το 1-0.

Μέχρι το λήξη του ημιχρόνου, ο Δικέφαλος συνέχισε να είναι ανώτερος του αντιπάλου του, ο οποίος γενικά δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Γλύκου. Το σκορ πάντως δεν άλλαξε και το 1-0 παρέμεινε.

Σχεδόν ολόκληρη την ενδεκάδα του άλλαξε στο δεύτερο μέρος ο Λουτσέσκου, κάτι που φάνηκε να επηρρεάζει την ομάδα, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά. Σε αυτό το διάστημα, η Γάνδη έχει 2-3 σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το σκορ. Στην πρώτη, ήταν ο Ρέι που με διπλή εντυπωσιακή επέμβαση απεσώβησε το γκολ, ενώ στη δεύτερη, ο Ντομπέ, μόνος σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ισορρόπησαν το ματς και προσπάθησαν να δημιουργήσουν, χωρίς πάντως να έχουν κάποια σπουδαία φάση για να σκοράρουν. Οι αλλαγές συνεχίστηκαν και κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, χαλώντας ακόμα περισσότερο το ρυθμό και τη σταθερότητα της ομάδας. Από την πλευρά τους, οι Βέλγοι είχαν καλύτερους συνδυασμούς στην επανάληψη αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια. Τελικά, ήρθε το 95′ (!), μετά από εκτέλεση κόρνερ, να έρθει ο Πλάστουν και με κεφαλιά να ισοφαρίσει σε 1-1.

Γκολ: Ζαμπά 29′ (σουτ) / Πλάστουν 94′ (κεφαλιά)
ΠΑΟΚ (1ο ημίχρονο): Γλύκος, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Χατσερίδης, Κίτσιου, Σάχοφ, Κάνιας, Πέλκας, Ουάρντα, Ζαμπά, Μυστακίδης.
ΠΑΟΚ (2ο ημίχρονο): Ρέι, Μάτος, Μπαλογιάννης, Χατσερίδης (Κρέσπο 69′), Μιχόγιεβιτς, Χαρίσης, Σάκχοφ (Μαουρίσιο 69′), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (Λημνιός 57′), Ουάρντα (Μυστακίδης 64′), Πρίγιοβιτς.
Γάνδη: Κούζμαν, Ρόστιτ, Πλάστουν, Τσακβετάντζε, Ντόμπε, Γιάρεμτσουκ, Ασάρε, Φοκέτ, Αντιάσεβιτς, Ράσκιν.