Λύγισε τον Πανιώνιο ο Παναθηναϊκός

Νέα νίκη για τους «πράσινους»

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Super League, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Πανιώνιο με 1-0, στο Ολυμπιακό στάδιο, και συνεχίζει να κοιτά ψηλά, με έξι νίκες και μια ισοπαλία στο ενεργητικό του. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης στο 72ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ, έξω από την περιοχή.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και πίεσε ασφυκτικά την εστία του Πανιωνίου, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Μακέντα μπήκε στην περιοχή του Πανιωνίου από αριστερά, πέρασε τον Ντομίνγκες, έκανε το γύρισμα – σουτ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Κότνικ, έφτασε στον Καμπετσή, ο οποίος από κοντά πλάσαρε, αλλά με την παρέμβαση του Σλοβένου κίπερ η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι.

Το πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πολιόρκησαν την άμυνα του Πανιωνίου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, μετά από αυτό το διάστημα, άρχισε να ισορροπεί το ματς και στο 34′ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία της.

Τότε ο Μπανανά γύρισε τη μπάλα στον αφύλαχτο Μασούρα, ο οποίος ήταν αφύλαχτος απέναντι στον Διούδη, αλλά δεν έκανε καλό πλασέ από θέση βολής, χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία. Στο 43′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Πολύ καλή προσπάθεια του Μακέντα, που μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Κότνικ.

Στην επανάληψη το ματς ήταν πιο ισορροπημένο. Ο Παναθηναϊκός, μεν, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Πανιώνιος πήρε μέτρα και προσπάθησε να απειλήσει την άμυνα του Διούδη με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Οι «πράσινοι», όμως, ήταν αυτοί που πανηγύρισαν. Συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό ο Χατζηθεοδωρίδης σουτάρε με το αριστερό, έξω από την περιοχή, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κότνικ, ξεσηκώνοντας τις κερκίδες στο ΟΑΚΑ. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε το σκορ και τη νίκη.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), έδειξεν την κίτρινη κάρτα στους: Κολοβέτσιο – Μπανανά, Κόρμπο, Κεϊτά.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Δώνης (77′ Τζανδάρης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (82′ Σέχου), Μακέντα, Καμπέτσης (63′ Χατζηθεοδωρίδης).

Πανιώνιος (Ανιγκό): Κότνικ, Ντομίνγκες, Κούρντι, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος (89′ Σεράφ), Κεϊτά, Τσιλούλης (55′ Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι.