Γλίτωσε το κάζο η Αργεντινή!

Κολομβία και Αργεντινή είναι οι ομάδες που «τσέκαραν» τα εισιτήρια για τα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα από τον Β΄ όμιλο, μετά τις νίκες τους με 1-0 και 2-0, αντίστοιχα, επί των Παραγουάης και Κατάρ.

Από τα χθεσινά (23/6) αποτελέσματα ευνοήθηκε και το Περού, καθώς με 4 βαθμούς θα είναι σίγουρα μια από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες των τριών ομίλων και θα βρεθεί επίσης στους «8», αφού η Παραγουάη έμεινε στους 2 πόντους, με ισάριθμες ισοπαλίες και θα περιμένει τον αποψινό (25/6) αγώνα της Ιαπωνίας με τον Ισημερινό για να δει αν θα προκριθεί.

Στην «Αρένα Φόντε Νόβα» στο Σαλβαδόρ, η Κολομβία του Κάρλος Κεϊρός νίκησε 1-0 την Παραγουάη με γκολ του Γκουστάβο Κουέγιαρ στο 31ο λεπτό και πήραν πανηγυρική πρόκριση με το απόλυτο της συγκομιδής, καθώς έκαναν το «3 στα 3».

Η Αργεντινή, από την πλευρά της, γλίτωσε το κάζο (κινδύνευε ακόμη και με αποκλεισμό) και επιβλήθηκε με 2-0 του Κατάρ στην «Αρένα ντο Γκρέμιο» του Πόρτο Αλέγκρε, οπότε κατέλαβε τη δεύτερη θέση και θα παίξει με τη Βενεζουέλα. Το σκορ για την ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι άνοιξε ο Λαουτάρο Μαρτίνες μόλις στο 4ο λεπτό και έκλεισε ο Σέρχιο «Κουν» Αγουέρο στο 82΄. Το Κατάρ ήταν τέταρτο στον όμιλο και αποκλείστηκε.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική (15/06)
Βραζιλία – Βολιβία 3-0
Βενεζουέλα – Περού 0-0

2η αγωνιστική (19/06)
Βολιβία – Περού 1-3
Βραζιλία – Βενεζουέλα 0-0

3η αγωνιστική (22/06)
Περού – Βραζιλία 0-4
Βολιβία – Βενεζουέλα 0-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Βραζιλία 7
2. Βενεζουέλα 5
3. Περού 4
4. Βολιβία 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική (16/06)
Αργεντινή – Κολομβία 0-2
Παραγουάη – Κατάρ 2-2

2η αγωνιστική (20/06)
Κολομβία – Κατάρ 1-0
Αργεντινή – Παραγουάη 1-1

3η αγωνιστική (23/06)
Κατάρ – Αργεντινή 0-2
Κολομβία – Παραγουάη 1-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Κολομβία 9
2. Αργεντινή 4
3. Παραγουάη 2
4. Κατάρ 1

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική (17-18/06)
Ουρουγουάη – Ισημερινός 4-0
Ιαπωνία – Χιλή 0-4

2η αγωνιστική (21-22/06)
Ουρουγουάη – Ιαπωνία 2-2
Ισημερινός – Χιλή 1-2

3η αγωνιστική (25/06)
Χιλή – Ουρουγουάη 02:00
Ισημερινός – Ιαπωνία 02:00

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Χιλή 6
2. Ουρουγουάη 4
3. Ιαπωνία 1
4. Ισημερινός 0

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Παρασκευή 28 Ιουνίου
1. 1ος Α’ Ομίλου – 3ος Β’ ή Γ’ Ομίλου 03:30
2. 2ος Α’ Ομίλου – 2ος Β’ Ομίλου 22:00

Σάββατο 29 Ιουνίου
3. 1ος Β’ Ομίλου – 2ος Γ’ Ομίλου 02:00
4. 1ος Γ’ Ομίλου – 3ος Α’ ή Β’ Ομίλου 22:00

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Τετάρτη 3 Ιουλίου
5. Νικητής 1 – Νικητής 2

Πέμπτη 4 Ιουλίου
6. Νικητής 3 – Νικητής 4

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Σάββατο 6 Ιουλίου

Ηττημένος 5 – Ηττημένος 6

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 7 Ιουλίου (Στάδιο Μαρακανά – Ρίο Ντε Τζανέιρο)

Νικητής 5 – Νικητής 6


Σχόλια σε greeklish δεν θα δημοσιεύονται!