«Γκάζωσε» στο τέλος και κέρδισε!

Ακόμα μία νίκη για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη

Τη νίκη με 94-88 απέναντι στον Πανιώνιο στο Παλατάκι πέτυχε ο Δικέφαλος, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στα «29α Μαυροσκούφεια». Πρώτος σκόρερ ο Ουίγκινς, που είχε από κοντά πολλούς συμπαραστάτες, εξαιτίας του πλουραλισμού που έδειξε ο ΠΑΟΚ επιθετικά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε «μουδιασμένος» στο γήπεδο, μη βρίσκοντας λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Από την άλλη πλευρά, ο Πανιώνιος έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Φώτη Λαμπρόπουλο, που είχε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, πέρασε μπροστά ακόμα και με 6 πόντους, στο 8-14. Με την είσοδο του Άαρον Μπεστ, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και επιθετικές λύσεις, καθώς ο Καναδός μπήκε αρκετά «ζεστός» στο γήπεδο, ανατρέποντας έτσι τον αγώνα και κλείνοντας το  δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι καθ’όλη την διάρκειά του, χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει αρκετά στο σκορ, καθώς ο Πανιώνιος είχε μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75, όπως και από την γραμμή των βολών. Με κύριους επιθετικούς εκφραστές τον Σαρικόπουλο και τον Σμιθ, ο Δικέφαλος πήγε στα αποδυτήρια με +7, μετά το φοβερό buzzer beater τρίποντο του Αμερικανού στο τέλος της περιόδου (49-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν να παίζουν γρήγορο μπάσκετ, αφήνοντας για λίγο την άμυνα, καθώς το σκορ πήγε αρκετά ψηλά. Ο ΠΑΟΚ, με πρωταγωνιστή τον Νόουλς που ανέβηκε αρκετά, αλλά και τον all-around Αντουέιν Ουίγκινς, πήγε με 6 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (73-67).

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς ο Δικέφαλος εκτός από την πολύ καλή του άμυνα, λειτούργησε εξαιρετικά στην επίθεση, και με απανωτά τρίποντα από Τσόχλα, Σχίζα και Σμιθ, πήγε την διαφορά έως και το +17 (87-70). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιστρέψει στο τέλος του αγώνα την κατάσταση, αλλά μάταια, καθώς η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη. Το τελικό αποτέλεσμα έκλεισε στο 94-88, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την τρίτη του νίκη στα φιλικά.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 49-42, 73-76, 94-88

ΠΑΟΚ: Σαρικόπουλος 11, Ουίγκινς 15 (1), Εγκεκέζε 8 (2), Σμιθ 14 (3), Λιούις 11 (1), Μπεστ 7, Σχίζας 9 (1), Νόουλς 12, Τσόχλας 5 (1)

Πανιώνιος: Μαγκί 22, Ντόρις 12 (2), Τσουγκαράκης 6, Πάσαλιτς 8 (2), Βεργίνης 5, Λαμπρόπουλος 15, Μάρτιν 3 (1), Λι 11, Λιούις 4, Κουμαριανός 1, Μαραγκίδης 2