Ήττα-μαχαιριά για Εθνική και Φιλίποφ

Δεν τα κατάφερε η ομάδα βόλεϊ κόντρα στην Πορτογαλία

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών με βασικό και πάλι τον πασαδόρο του ΠΑΟΚ, Ντίμα Φιλίποφ, έχασε από την Πορτογαλία (1-3) στον δεύτερο «τελικό» πρόκρισης και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του Ρουμανία – Πορτογαλία την Τετάρτη για να μάθει αν θα περάσει στη νοκ άουτ φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Για τους Πορτογάλους 19 πόντους σημείωσε ο Μάρκο Φερέιρα και 17 ο Αλεξάντερ Φερέιρα. Για την Εθνική έκανε σπουδαίο ματς ο Πρωτοψάλτης με 22 πόντους ενώ ακολούθησαν ο Ζουπάνης με 17 και ο Φράγκος με 16.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο ματς με τους Ρουμάνους. Ο Ανδρέας Φράγκος μπήκε αντί του Αλέξανδρου Ράπτη αφού ο πρώην ακραίος του Ολυμπιακού ήταν εκ των κορυφαίων στο παιχνίδι της Δευτέρας. Από εκεί και πέρα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε τους Φιλίποφ, Ζουπάνη, Πελεκούδα, Πετρέα, Φράγκο, Πρωτοψάλτη και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Οι Έλληνες διεθνείς μπήκαν μουδιασμένα στο ματς επιτρέποντας στους Πορτογάλους να πάρουν το πάνω χέρι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 12-12 οπότε και ανέλαβε δράση ο Πρωτοψάλτης. Ο Έλληνας ακραίος που φέτος θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα Πολωνίας έβγαλε άμυνες και τελείωσε επιθέσεις βοηθώντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χτίσει σερί και να φτάσει στο 19-14 μπαίνοντας στην τελική ευθεία του σετ.

Οι Πορτογάλοι προσπάθησαν αντιδράσουν με Τεσέιρα και Ταβάρες αλλά η Εθνική είχε βρει τον ρυθμό της. Η Ελλάδα πήρε τελικά το πρώτο σετ με 25-19 μετά από λάθος επίθεση του Φερέιρα.

Η Ελλάδα έβγαλε τα μάτια της στα δύο επόμενα σετ. Στο δεύτερο σετ με ένα εντυπωσιακό Πρωτοψάλτη από την γραμμή του σερβίς (δύο σερί άσοι) προηγήθηκε με 9-3 και έδειχνε να έχει τρομερή αυτοπεποίθηση. Οι Πορτογάλοι όμως δεν τα παράτησαν. Με Φερέιρα και Μένεζ οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους δύο πόντους για το 12-10 ενώ προσπέρασαν με 15-17 με τον Τσβετίκανιν και τον Φερέιρα.

Η Εθνική μας προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με τον Πρωτοψάλτη αλλά οι Ίβηρες διατηρούσαν τη διαφορά των δύο πόντων μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Ένα λάθος του Πελεκούδα οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με 20-23 και έκλεισαν το σετ με 21-25 με τον Φερέιρα.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τρίτο σετ. Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο ξεκίνημα (10-13) με τον Σιμόες αλλά η Εθνική μας με καλό σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19 με τον Φράγκο. Οι Πορτογάλοι στην τελική ευθεία του σετ προηγήθηκαν και πάλι με δύο πόντους (20-22) με τον Πετρέα να μειώνει στον πόντο για το 22-23. Τελικώς οι Ίβηρες παρέμειναν ψύχραιμοι και κατέκτησαν το τρίτο σετ με 23-25 με επίθεση του Φερέιρα.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανακάτεψε την τράπουλα στο τέταρτο σετ. Με Στιβαχτή στην πάσα αντί του Φιλίποφ, Βουλκίδη στο κέντρο αντί Πελεκούδα και Παπαδόπουλου αντί Ζουπάνι στην διαγώνιο, η Εθνική συνέχισε να είναι αναποτελεσματική στην επίθεση και βρέθηκε να κυνηγά πολύ νωρίς και πάλι. Η μεγάλη ανατροπή δεν ήρθε με την Πορτογαλία να παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 21-25, 23-25, 17-25) σε 105′

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 17 (15/29 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Πετρέας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Φράγκος 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 87% υπ. – 52% άριστες), Πρωτοψάλτης 22 (18/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 87% υπ. – 50% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 81% υπ. – 31% άριστες), Ζήσης (λ), Παπαδόπουλος (0/2 επ.), Στιβαχτής, Ράπτης, Βουλκίδης 3 (2/2 επ., 1 άσσος).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σίλβα): Τεϊξέιρα 1 (1/2 επ.), Τσβετιτσάνιν 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Φερέιρα Α. 17 (15/24 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. – 64% άριστες), Φερέιρα Μ. 19 (16/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μάρτινς 4 (4/9 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Ταβάρες / Άλβαρ (λ, 60% υπ. – 30% άριστες), Φιντάλγκο (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Ντα Σίλβα 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σιμόες 8 (8/12 επ., 86% υπ. – 43% άριστες), Κούνχα, Μενέζες 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ).