Το 100ο γκολ του Κούδα!

Ένα ιστορικό παιχνίδι για τον Μεγαλέξανδρο του ΠΑΟΚ

Σαν σήμερα (31/10) πριν 43 χρόνια, το 1976, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Πανιώνιο στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της περιόδου 1976-1977 και κέρδισε με 3-0.

Σε εκείνο το ματς όμως γράφτηκε Ιστορία από τον Γιώργο Κούδα

Μια εβδομάδα νωρίτερα, ο Δικέφαλος είχε σημειώσει τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας του για την Α’ Εθνική, κερδίζοντας με 6-1 τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Ο Γιώργος Κούδας είχε βρει δίχτυα δύο φορές κόντρα στην ομάδα του Περιστερίου και ήταν πλέον στα 99 γκολ.

Οι «στατιστικές ακολουθίες» εκείνη την εποχή δεν είχαν ιδιαίτερη θέση στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και κανείς δεν γνώριζε πως ο μέσος του Δικεφάλου χρειαζόταν ένα ακόμη τέρμα για να φτάσει σε τριψήφιο αριθμό.

Στο 21’ της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο και ενώ το σκορ ήταν ακόμη 0-0 ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σαράφη από τον Τσιρογιάννη και στα έντεκα βήματα για την εκτέλεση πήγε ο Άγγελος Αναστασιάδης.

Ο Κάκαρης, όμως, έπεσε στη σωστή γωνία και έσωσε την εστία των «κυανέρυθρων». Ο Κερμανίδης στο 37’ άνοιξε το σκορ με ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή του Πανιωνίου.

Ο Σταύρος Σαράφης κέρδισε δεύτερο πέναλτι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (51′) σε σουτ που έκανε μέσα από την μεγάλη περιοχή και χτύπησε στο χέρι του Καλιφούλη. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Κούδας, νίκησε τον Κάκαρη και πανηγύρισε το 100ο του γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ.

Στο 55’ ο Γιώργος Κούδας σημείωσε ακόμη ένα τέρμα μετά από συνδυασμό με τον Δαμανάκη και σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Μπορεί να μην έμεινε ούτε για τέσσερα λεπτά σε στρογγυλό αριθμό γκολ και να έφτασε άμεσα τα 101, αλλά μετά από αυτό χρειάστηκε αρκετός καιρός για να σκοράρει, αφού μεσολάβησαν 15 συμμετοχές του μέχρι τις 27 Μαρτίου 1977 και την αναμέτρηση με τον Πανσερραϊκό στην Τούμπα.

Τελείωσε το πρωτάθλημα της σεζόν 1976-77 με 6 γκολ σε 26 ματς, ενώ την προηγούμενη (την περίοδο 1975-76 που ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο του πρωτάθλημα) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας (14 γκολ σε 26 παιχνίδια).

Ο Γιώργος Κούδας σημείωσε συνολικά 133 τέρματα στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής με τον ΠΑΟΚ (είναι δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας πίσω από τον Σταύρο Σαράφη που σταμάτησε στα 136). Το πρώτο του γκολ με τον ΠΑΟΚ ήταν την Πρωταπριλιά του 1964 στο 1-0 του Δικέφαλου επί της Νίκης Βόλου με σουτ στο 83’.

Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com