Προδόθηκε από την άμυνά του

Ήττα του ΠΑΟΚ από την Μπεσίκτας στην Τουρκία με 98-83

Την τέταρτη του ήττα στο Basketball Champions League υπέστη ο ΠΑΟΚ, που έχασε από την Μπεσίκτας στο «Ακατλάρ Αρένα» με 98-83, και υποχώρησε στην τελευταία θέση του ομίλου.

Με αλλαγές ξεκίνησε στις επιλογές του ο Κώστας Χαραλαμπίδης, χρησιμοποιώντας στην αρχική πεντάδα τους Λιούις, Σχίζα, Μπεστ, Εγκεκέζε και Σαρικόπουλο, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι, και να κάνει ένα γρήγορο 1-6.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπεσίκτας δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, καθώς με 9-0 σερί πήγε τον αγώνα στο 10-6, ενώ έχοντας τον Μακκίσικ σε μεγάλη μέρα, που εκτελούσε πίσω από την γραμμή των 6,75, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 25-18, με τον Λιούις να μειώνει στο τέλος στους 7 με ένα ζευγάρι βολών.

Ανάλογα κυμάνθηκε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορές της τάξεως των 10 πόντων (36-26), με τον Δικέφαλο να έχει μεγάλο θέμα στην άμυνα, από την οποία πληγώθηκε αρκετές φορές στο πρώτο μέρος.

Ο Ουίγκινς, ο οποίος ήταν αυτός που κρατούσε επιθετικά τον ΠΑΟΚ, μείωσε σε 46-37, ενώ ήταν αυτός που έριξε την διαφορά στους 10 στο τέλος του δεκαλέπτου, με εύστοχες βολές, καθώς στην τελευταία επίθεση των Τούρκων στο πρώτο ημίχρονο ο Μακκίσικ αστόχησε για τρεις, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα των αποδυτηρίων με την Μπεσίκτας να βρίσκεται μπροστά 51-41.

Η τρίτη περίοδος αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς η Μπεσίκτας εκτόξευσε την διαφορά των 10 πόντων που είχε στο ημίχρονο στους 20, δείχνοντας πως η τελευταία περίοδος θα είναι διαδικαστική υπόθεση. Όλα ξεκίνησαν από το κρεσέντο του Γκότσερ έξω από την γραμμή των 6,75, καθώς ξεκίνησε το δεκάλεπτο με 4/4 σε 3′, διαμορφώνοντας το 63-41 από νωρίς.

Οι Τούρκοι, συνέχισαν να διατηρούν μεγάλες διαφορές στην περίοδο, και παρά τα δύο τρίποντα του Εγκεκέζε, αλλά και τις καλές προσπάθειες του Ουίγκινς, ο ΠΑΟΚ πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με -20!

Ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι, μπαίνοντας αρκετά δυνατά στην τέταρτη περίοδο, και με δύο τρίποντα του Μπεστ, αλλά και ένα καλάθι και φάουλ του Νόουλς, μείωσε σε 81-70 στα πρώτα τρία λεπτά.

Τα πράγματα δεν συνεχίστηκαν όπως ήθελε ο Κώστας Χαραλαμπίδης, καθώς η Μπεσίκτας διόρθωσε τα κακώς κείμενά της, και έφυγε ξανά με +16 στα μισά του δεκαλέπτου (88-72), μετά από εύστοχο λει-απ του Θίοντορ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι δραματικά, και η Μπεσίκτας πήρε τη νίκη με 98-83, περνώντας τον Δικέφαλο στην βαθμολογία του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83