Η απόδοση των παικτών

Το INPAOK αξιολογεί τους ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου στο ντέρμπι με την ΑΕΚ

Το INPAOK αξιολογεί την παρουσία των ποδοσφαιριστών του Δικεφάλου κατά τη διάρκεια του ντέρμπι με την ΑΕΚ και τη νίκη με 1-0.

Ζίβκοβιτς: Έδειξε να ξεπερνά την κακή εμφάνισή του στο Χαριλάου. Έκανε καλές εξόδους και αντιμετώπισε επιτυχώς τους κινδύνους στην εστία του. Στις δυο πιο σημαντικές φάσεις έκανε σωτήριες επεμβάσεις, περισσότερο βέβαια στο τετ α τετ με τον Ολιβέιρα στο 80′.

Γιαννούλης: Κάποιες φορές δεν είχε καθαρό μυαλό στην άμυνα. Επιθετικά δε βρήκε χώρους για να δημιουργήσει, εκτός από 1-2 περιπτώσεις.

Βαρέλα: Δεν έκανε κάποιο μεγάλο λάθος, αλλά δεν ενέπνεε και εμπιστοσύνη. Υπήρχαν κενά στο κέντρο άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο, προβλήματα με τον Λιβάγια, που ευτυχώς δεν εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ.

Ίνγκασον: Πιο αποφασιστικός και αποτελεσματικός από τον Βαρέλα, αλλά έχει κι αυτός μερίδιο ευθύνης για τα κενά που προαναφέρθηκαν.

Μάτος: Μέτρια έως κακή βραδιά για τον Βραζιλιάνο. Είχε λάθη που δεν επιτρέπονται για την εμπειρία του, ανεπιτυχείς αμυντικές προσπάθειες, δε βοήθησε ούτε δημιουργικά. Χάνει τον Λιβάγια στη φάση του 71′ που καταλήγει σε δοκάρι του Μάνταλου.

Εσίτι: Στο πρώτο ημίχρονο είχε σωστές ενέργειες και καλές μεταβιβάσεις. Στο δεύτερο, έχει ευθύνη για τις απειλές της ΑΕΚ από τον άξονα, μπροστά από τη μεγάλη περιοχή.

Μίσιτς: “Χάθηκε” στο πρώτο ημίχρονο από την πολυκοσμία στο κέντρο, στο δεύτερο πήρε πρωτοβουλίες κυρίως με δικά του τελειώματα και όχι με τελικές πάσες.

Βιεϊρίνια: Έδειξε την ποιότητα και την προσωπικότητά του, σχεδόν πάντα όταν συνέκλινε προς τον άξονα. Ο μόνος που κατάφερνε να μπερδέψει τη σφιχτή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ με τις ενέργειές του. Κέρδισε το πέναλτι, ευστόχησε δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, είχε ακόμα μία φοβερή προσπάθεια στο 69′ αλλά του… χάλασε την ασίστ ο Μπίσεσβαρ.

Λημνιός: Ελάχιστες φορές ήταν σημείο αναφοράς στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ, δεν υπήρχαν χώροι και μάλλον αλληλοεξουδετερώθηκε με τον Χουλτ. Είχε μια καλή ευκαιρία στο 88′ για να σκοράρει.

Μπίσεσβαρ: Χωρίς καθαρό μυαλό στις καίριες στιγμές που θα μπορούσε να σκοράρει. Ήταν αναποτελεσματικός σε 2-3 μοναδικές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Σφιντέρσκι: Βρέθηκε λίγες φορές σε θέση βολής. Δεν ήταν καλά τα τελειώματά του με αποτέλεσμα να αποκρούει ο Μπάρκας, έστω κι αν σε μία από αυτές τις φάσεις ακολούθησε το κερδισμένο πέναλτι του Βιεϊρίνια.

Άκπομ: Έδωσε ενέργεια και όγκο στην επίθεση. Αναστάτωσε την άμυνα της ΑΕΚ με τις ενέργειές του, “κέρδισε” και την αποβολή του Χουλτ στο 91′.

Πέλκας: “Κατάφερε” και πρόλαβε να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής σε 2-3 περιπτώσεις, είτε με λάθη είτε με κακές εκτιμήσεις.

Μαουρίσιο: Μπήκε αργά για να δώσει ηρεμία στο κέντρο, χωρίς να φανεί ιδιαίτερα.