«Έσπασαν καρδιές» στο… ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Άρη σαν σε… προπόνηση

Έσπασαν… καρδιές στον Πειραιά. Η φιλικές σχέσεις ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Άρη που φέρνει νικητές τους Πειραιώτες διατηρήθηκε με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν 4-2 σε ρυθμό προπόνησης και τους δύο προπονητές να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια.

Πολλά γκολ, ανοιχτό παιχνίδι, ποδοσφαιρικός πολιτισμός αλλά και τους προπονητές Μάρτινς και Ένινγκ να τσεκάρουν σχήματα και παίκτες ενόψει της δύσκολης συνέχειας περιλάμβανε η αναμέτρηση Ολυμπιακού-Άρη που κράτησε σε αγωνία φιλάθλους και τηλεθεατές για 22 λεπτά. Ο Άρης μετά το 1-0 άνοιξε σαν… βεντάλια, ο Ολυμπιακός έβαλε τέσσερα γκολ σε ρυθμό προπόνησης και πήρε αυτό που όλοι περίμεναν: Ένα εύκολο τρίποντο.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στα πρώτα 45λεπτά του παίχτηκε καλό και γρήγορο ποδόσφαιρο, με γρήγορο ρυθμό μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο Άρης ήταν αυτός που βρήκε πρώτος τις δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αξιοποιώντας κάποια λάθη στην άμυνα των Πειραιωτών. Αυτές οι φάσεις ξύπνησαν και τις δύο ομάδες, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω στη συνέχεια.

Ως το εικοσάλεπτο, οι «κίτρινοι» στέκονταν πολύ καλά στο Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό αντίθετα να κάνει κάποιες βιαστικές επιθέσεις αλλά και να προσφέρει φάσεις στον αντίπαλο μετά από δικά του λάθη σε χαφ και άμυνα, κυρίως από τον Σεμέδο. Ωστόσο, η ομάδα του Μαρτίνς βρήκε γρήγορα τη λύση από μια στημένη μπάλα για το 1-0 του Γκιγιέρμε και γρήγορα… σόκαρε εις διπλούν τον Άρη με το άμεσο 2-0 πριν καλά-καλά οι «κίτρινοι» οργανωθούν και πάλι.

Ο Άρης συνέχισε πάντως να επιτίθεται, παίζοντας ελεύθερο ποδόσφαιρο και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 37′. Και πάλι όμως, παρά το γεγονός ότι ήταν καλός από τη μέση και μπροστά με γρήγορες και επικίνδυνες επιθέσεις, στην άμυνα τα μεγάλα κενά του παρέμεναν. Έτσι, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός έφτασε και στο 3-1 σε μια γρήγορη επίθεση που κατέληξε σε γκολ του Ομάρ, δείχνοντας να «κλειδώνει» το ματς.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν ως προς την εικόνα και τη ροή του ματς στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να πιέζει για περισσότερα γκολ έχοντας την υπεροχή και τον Άρη με τη σειρά του να πιέζει στα χαφ και να βγάζει αρκετούς παίκτες στην επίθεση όποτε του δινόταν η ευκαιρία, αφήνοντας μοιραία και αρκετά κενά στα μετόπισθεν. Σε μια από αυτές τις στιγμές που οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και πάλι χώρο, ο Βαλμπουενά κέρδισε πέναλτι στο 61′, δύο λεπτά μετά το εκτέλεσε εύστοχα και κάπως έτσι ουσιαστικά σφράγισε οριστικά τη νίκη της ομάδας του.

Το ματς παρέμεινε «ανοιχτό» ως το φινάλε του αγώνα πάντως, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο μεν αλλά και με τα λάθη να παραμένουν και στη δική του άμυνα. Σε μια από τις πολλές λάθος τοποθετήσεις του Σεμέδο, ο Ντιγκινί υποδέχθηκε μπαλιά του Λάρσον και μείωσε σε 4-2 λίγο πριν το τέλος.