Εντός έδρας ήττα για τον ΠΑΟΚ…

Πισωγύρισμα για την ομάδα χάντμπολ του Δικεφάλου

Ήττα για τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νεάπολης από τον Διομήδη Άργους, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τη νίκη από τη Νεάπολη με 24-29, «ρίχνοντας» τον Δικέφαλο στην 5η θέση της Handball Premier.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης σημαδεύτηκε από τις δυνατές μονομαχίες των δύο ομάδων και τις άμυνες να κυριαρχούν, κάτι που κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ (3-3) στα πρώτα δέκα λεπτά.

Οι διαιτητές επέτρεψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις πέρα από κάποιες ενέργειες του Παλάσκα και Κωστακίδη και ο Διομήδης εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα για να προηγηθεί με 6-10 στο 20’. Με Παλάσκα, Τσαναξίδη ο Δικέφαλος αντέδρασε και μείωσε σε 11-12, όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά και πήγαν μπροστά στο ημίχρονο με 12-15.

Παρά τις προσπάθειες των «ασπρόμαυρων» με τους Κυπραίο, Τσαναξίδη, Κωστακίδη, Κοκκώνη, ο Διομήδης Άργους διατηρούσε σταθερό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (16-19 στο 40’). Ο ΠΑΟΚ έμεινε με δύο παίκτες λιγότερους, αλλά με κάποιες αποκρούσεις του Κριούτσκοφ δεν επηρεάστηκε και πλησίασε στο γκολ (19-20 στο 47’).

Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ανέβασαν τη διαφορά στα πέντε γκολ (19-24) οχτώ λεπτά πριν το φινάλε. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μείνουν «ζωντανοί» με τους Παλάσκα, Ελευθεριάδη, αλλά τα χρονικά περιθώρια ήταν ελάχιστα και έτσι ο Διομήδης έφυγε με τη νίκη από τη Νεάπολη με 24-29.

ΠΑΟΚ – Διομήδης Άργους: 24-29

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 5-5, 8-9, 10-12, 12-15 (ημχ), 15-17, 16-19, 18-19, 19-22, 22-24, 24-29.

ΠΑΟΚ (Αλέξης Παπαβασίλης): Λοΐζος, Κριούτσκοφ, Κωστακίδης Θ., Κωστακίδης Π. 6, Παπαβασίλης, Ελευθεριάδης 1, Μπαλτατζής, Κοκώνης 2, Παλάσκας 7, Κυπραίος 2, Μαστορογιάννης 1, Τσέγιοβιτς 1, Γιορανίδης, Τσαναξίδης 4, Γιαννακίδης, Αποστόλου.

Διομήδης Άργους (Γιώργος Χαλκίδης): Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος 1, Ντάσεβιτς, Λίμα 5, Τσάκαλος 5, Γκολούμποβιτς, Μάνθος 2, Λιάπης 8, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας, Χαντέλης 2, Μαρκατάτος, Μπόσκος 4, Μούγιτς, Τζίμπουλας, Ξαγοράρης.

Διαιτητές: Πατιός – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 2/4 – 2/3.