Όχι έτσι ρε ΠΑΟΚ…

Εντός έδρας ήττα στον… πόντο για την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Δικεφάλου

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε τον ΟΑ Χανίων στο PAOK Sports Arena, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών, σε ένα παιχνίδι που… έσπασε καρδιές, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού ηττήθηκε με την ελάχιστη διαφορά του ενός πόντου και συγκεκριμένα με 72-73

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο ΟΑ Χανίων μπήκε πολύ καλά και αφού προηγήθηκε αρχικά με 8-12, ανέβασαν την διαφορά στο 10-16. Οι γηπεδούχες απάντησαν και μείωσαν σε 15-16, όμως οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά μια διαφορά ασφαλείας στο φινάλε και προηγήθηκαν με 17-22.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα από την Κρήτη συνέχισε να έχει τον έλεγχο και πήρε διαφορά εννιά πόντων (19-28) όμως ο Δικέφαλος επέστρεψε και με σερί 11-1, πέρασε μπροστά με 30-29, με την ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού, να ανεβάζει την διαφορά στους έξι (36-30). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπροστά στο σκορ με 39-36.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 25’ με 48-48. ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και ΟΑ Χανίων ήταν μαζί μέχρι το 29’, όπου οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά πέντε πόντων (53-58) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 58-62.

Ο ΟΑ Χανίων στην τελευταία περίοδο προηγήθηκε με έξι (60-66) οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να μειώνει σε 65-66. Η ομάδα από την Κρήτη πήρε ξανά διαφορά τεσσάρων πόντων με 67-71, όμως ο Δικέφαλος με καλάθι της Μάλιγκαν μείωσε στο καλάθι (69-71) 3:30 λεπτά πριν το φινάλε.

Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 72-73, 1:20 πριν το τέλος, το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να μην μπορεί να πάρει τη νίκη, αφού στο τελευταίο σουτ, η Καρλάφτη αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η παράδοση ανθοδέσμης και πλακέτας από τον έφορο του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, Βασίλη Αγγελίδη, προς τον προπονητή της ομάδας των Χανίων, Σταύρο Νανάκο, για την προσφορά του στο ελληνικό γυναικείο μπάσκετ αλλά και το πέρασμα του από τον Δικέφαλο.

Την επόμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Σπόρτινγκ, την Κυριακή (2/2) στη 13:00.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ – ΟΑ Χανίων: 72-73

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-36, 58-62, 72-73

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Χατζηδάκη, Καρλάφτη 9(2), Λύμουρα 21(1), Κωτούλα 14(1), Σύρρα 4, Μπουτσούκη, Ταρπάγκου 10, Κουμαντσιώτου, Καρακούλα, Τζέλου, Μάλιγκαν 14, Κιλαζίδου.