Γκέλα της ΑΕΚ

Έμεινε στην ισοπαλία απέναντι στον Άρη

Σε ένα επεισοδιακό παιχίδι με πέντε VAR, δύο πέναλτι, τραυματισμούς και μονομαχίες, ΑΕΚ και Άρης έμειναν στο 2-2 λίγες ημέρες πριν τη μεταξύ τους ρεβάνς για το Κύπελλο!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια πραγματική δυσφήμηση του αθλήματος. Αν εξαιρεθεί το τελευταίο πεντάλεπτο κατά το οποίο η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό και έχασε μερικές ευκαιρίες, το ματς ήταν ο ορισμός του παιχνιδιού κέντρου με τους γηπεδούχους να έχουν μεν μια ανούσια κατοχή αλλά να μην καταφέρνουν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Άρη. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να πιάνουν καλή απόδοση δεν ίδρωσαν καθόλου να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους και φυσικά, δεν απείλησαν ούτε για δείγμα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε την ένταση και το σασπένς που έλειψε χαρακτηριστικά στο πρώτο μέρος. Χωρίς να έχει κάνει καν φάση, ο Άρης άνοιξε το σκορ καθώς ο Μάνταλος σε μια ανούσια φάση έριξε στο έδαφος τον Μπα εκτός φάσης και το πέναλτι -αν και ηλίθιο- σωστά δόθηκε. Ο Γκάμα εκτέλεσε άψογα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Άμεσα ο Καρέρα έβγαλε τον Λιβάγια από το ματς και έβαλε τον Ολιβέιρα πλάι στον Αραούχο με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να γίνει απειλητική.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση: στο 62′ ο Μάνταλος έγινε κάτοχος της μπάλας από τα αριστερά, βρήκε στην περιοχή τον Αραούχο και αυτός με πλασέ έκανε το 1-1. Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό, έγινε απειλητική και συνέχισε να πιέζει αλλά κόντρα στη ροή του ματς ήταν ο Άρης που, έπειτα από μια καταπληκτική επίθεση, πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 75′ χάρη στην κοντινή κεφαλιά του Μαρτίνες.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, στο 85′ κέρδισε ένα εξαιρετικά αμφισβητούμενο πέναλτι χάρη σε μαρκάρισμα του Τόνσο στον Ολιβέιρα. Ήταν ο ίδιος ο Πορτογάλος που εκτέλεσε εύστοχα, έκανε το 2-2 και έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια. Παρά την πίεση που συνεχίστηκε και στις καθυστερήσεις από πλευράς ΑΕΚ, το 3-2 δεν ήρθε και έτσι, επικυρώθηκε η επώδυνη απώλεια βαθμών για την Ένωση.