Κέρδισε Βόλο και Κούτσια ο ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 2-0 σε φιλικό ματς – Το δεύτερο γκολ ο 16χρονος φορ

Με ένα γκολ του Άκπομ από… σπόντα και ένα του 16χρονου Κούτσια, και τα δυο στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Βόλου σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στη θεσσαλική πόλη.

Με τριάδα στην άμυνα και βασικούς τους Σβαμπ και Ζαμπά ήταν αρχικό σχήμα που παρέταξε ο Αμπέλ Φερέιρα, με σύστημα 3-4-2-1. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια με τριάδα στόπερ τους Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και τους Μπαλογιάννη και Λημνιό σε ρόλο φουλ μπακ. Ο Σβαμπ με τον Ελ Καντουρί ήταν στα χαφ με τριπλέτα επίθεσης τους Ζαμπά, Τζόλη και Σφιντέρσκι. Από την πλευρά του, ο Βόλος έπαιξε με 4-3-3 και τους Μπαριέντος, Λούντεβαλ και Ριένστρα να κινούνται στην επίθεση.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ πάντως να διατηρεί τον έλεγχο από το ξεκίνημα και να ψάχνει τρόπους να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Παίζοντας κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα με Λημνιό και Ζαμπά, ο Δικέφαλος επιχείρησε με σέντρες να απειλήσει αλλά συνήθως οι υψηλόσωμοι αμυντικοί του Βόλου “καθάριζαν” τις φάσεις.

Η ανάπτυξη του παιχνιδιού της ομάδας του Αμπέλ Φερέιρα γενικά ήταν προβληματική, έτσι σημειώθηκαν ελάχιστες ευκαιρίες κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 4 τελικές προσπάθειες (καμιά στην εστία) και ο Βόλος 2. Τα λάθη των 22 παικτών ήταν επίσης αρκετά, ενώ έλειψαν και οι καλοί συνδυασμοί μεταξύ των παικτών. Έτσι ήταν αναπόφευκτο το πρώτο 45λεπτο να τελειώσει χωρίς σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αρκετές αλλαγές και για τις δυο ομάδες, αλλά κυρίως για τον ΠΑΟΚ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Μιχάι, Εσίτι και Άκπομ μπήκαν στο παιχνίδι με το σύστημα πάντως να μην αλλάζει και τους Άκπομ-Μπίσεσβαρ να παίζουν πίσω από τον Σφιντέρσκι. Ο Δικέφαλος έδειξε μεγαλύτερη διάθεση και επιθετική δραστηριότητα, φτάνοντας έτσι στο γκολ, έστω και από… σπόντα. Στο 58′, ο Εσίτι επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Άκπομ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Ακολούθως, ο Φερέιρα άλλαξε και την υπόλοιπη ενδεκάδα της ομάδας του για το τελευταίο μισάωρο του ματς ρίχνοντας στη μάχη τους Τσιγγάρα, Μάτος, Βέρνμπλουμ, Πέλκα, Τσαούση και Κούτσια. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, συνδυάστηκε και με κάποιες καλές συνεργασίες των παικτών του, σε μία εκ των οποίων ήρθε το δεύτερο γκολ. Στο 81′, ο Πέλκας βρήκε ωραία τον Μάτος, αυτός έδωσε στον Κούτσια και ο μικρός με σουτ έκανε το 2-0. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και για περισσότερα γκολ αλλά το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Γκολ: Άκπομ 58′ (σουτ), Κούτσιας 81′ (σουτ)