Το πανόραμα του Europa League

Τι έγινε στους αγώνες της εν λόγω διοργάνωσης

Η Βασιλεία έδειξε μία αξιοθαύμαστη σταθερότητα στο εφετινό Europa League, όμως στον προημιτελικό του Final-8, βρήκε τον… μάστορά της από την πολύ πιο «γεμάτη» και ποιοτική Σαχτάρ Ντόνετσκ, η οποία «καθάρισε» εύκολα με 4-1 τους Ελβετούς και προκρίθηκε για τον ημιτελικό της 17ης Αυγούστου με την Ίντερ στην «Düsseldorf Arena».

Οι Ουκρανοί έκαναν ό,τι… ήθελαν από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο της «Arena AufSchalke» του Γκελζενκίρχεν και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 2’ με σκαστή κεφαλιά του Ζούνιορ Μοράες.
Η Βασιλεία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 4’ η κεφαλιά του Αρτούρ έφυγε λίγο άουτ, με τους Ουκρανούς να φτάνουν και σε δεύτερο τέρμα με τον Τάισον στο 22′ κι αφού πρώτα το πλασέ του κόντραρε σε σώματα αμυντικών κι άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στο βάθος της εστίας του Νίκολιτς.

Στο δεύτερο μέρος, η Σαχτάρ έκανε… διαχείριση του αγώνα, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και στο 78’ έκανε το 3-0 με πέναλτι του Πάτρικ (ανατροπή του Μοράες από τον Μαρτσάντ), ενώ σημείωσε και τέταρτο γκολ στο 88′ με τον Ντοντό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρόκρισή της στα ημιτελικά του εφετινού Europa League.

Η Βασιλεία το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της… τιμής στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φαν Φονσβίνκελ.

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)
Κίτρινες: Πάτρικ – Φράι, Αρτούρ,
Αποβολές: –

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Λουίς Κάστρο): Πιάτοφ, Ντοντό, Κριβτσόβ, Μποντάρ, Ματβιγιένκο, Αντόνιο (85′ Μαϊκόν), Στεπανένκο, Μάρλος (72’ Σόλομον), Πάτρικ (78’ Κοβαλένκο), Τάισον (85′ Τετέ), Μοράες (85′ Φερνάντο).

Βασιλεία (Μαρσέλ Κόλερ): Νίκολιτς, Βίντμερ, Αλντερέτε, Φαν ντερ Βερφ (73’ Ραμίρες), Πετρέτα, Τσάκα (60’ λ. τρ. Μάρτσαντ), Κάμπο, Φράι, Στόκερ (73΄Φαν Φονσβίνκελ), Πουλούλου, Αρτούρ (73’ Αντεμί).

Το Europa League είναι η διοργάνωσή της δίχως αμφιβολία. Μπορεί να δυσκολεύτηκε από τη μαζική άμυνα της Γουλβς, αλλά η Σεβίλλη λυτρώθηκε από το γκολ του Λούκας Οκάμπος με κεφαλιά στο 88ο λεπτό.

Οι νερβιονένσες είχαν την κατοχή (73%), τις ευκαιρίες, πίεζαν, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ και όλα έδειχναν παράταση. Το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Αργεντινός με κεφαλιά μετά από σέντρα του συμπατριώτη του, Έβερ Μπανέγα.

Κι όμως η αγγλική ομάδα είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο 11′ ο Ντιέγκο Κάρλος ανέτρεψε τον Τραορέ και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Χιμένες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, όμως νικήθηκε από τον Μπόνο.

Τόσο ο διαιτητής, όσο και από το VAR δεν είδαν όμως κάτι σημαντικό. Ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης δεν πατούσε την γραμμή τη στιγμή της εκτέλεσης και έτσι το πέναλτι θα έπρεπε να επαναληφθεί. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλη ήταν καλύτερη ομάδα και δίκαια πήρε τη νίκη

Γoυλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Ντόχερτι, Μπολί, Κόουντι, Σαΐς, Ρούμπεν Βινάγκρε, Ζοάο Μουτίνιο (71′ Πέδρο Νέτο), Ρούμπεν Νέβες, Ντεντόνκερ, Τραορέ (79′ Ζότα), Ραούλ Χιμένες.

Σεβίλη (Τζούλεν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Μπανέγα, Φερνάντο, Χορδάν (85′ Βάσκες), Σούσο, Οκάμπος, Ελ Νεσίρι (85′ Ντε Γιονγκ).

ΟΙ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ FINAL 8

Δευτέρα 10 Αυγούστου

Ίντερ – Λεβερκούζεν 2-1 (15′ Μπαρέλα, 21′ Λουκακού / 24′ Χάβερτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κοπεγχάγη 1-0 (95′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)

Τρίτη 11 Αυγούστου

Γουλβς – Σεβίλλη 0-1 (88′ Οκάμπος)

Σαχτάρ – Βασιλεία 4-1 (2′ Ζούνιορ Μοράες, 22′ Τάισον, 75′ πεν. Αλάν Πατρίκ, 88′ Ντοντό / 90+2′ Φαν Φονσβίνκελ)